Mezi Frymburkem a Lipnem n.Vlt. je 22 kilometrů strojově upravených běžkařských tratí

[ title]
Celkem 22 kilometrů upravených tratí čeká na milovníky běžeckého lyžování v okolí městyse Frymburk na Lipensku. Kvůli nedostatku sněhu se momentálně jedná o jediné běžkařské tratě v této turisticky navštěvované oblasti.

„Nově pořízenou rolbou městyse Frymburk jsme upravili 12 kilometrový okruh na frymburských loukách směrem na Svatoninu Lhotu a deseti kilometrový okruh na zalesněném hřebenu mezi Frymburkem a Kramolínem,“ uvedl Martin Řezáč ze sportovního klubu Atletiko Frymburk. Nově pořízená rolba se speciálními gumovými pásy umožňuje úpravu i při velmi nízké sněhové pokrývce.

"I když na Lipensku panují krásné, slunečné, přitom mrazivé dny, tak celková sněhová pokrývka, narozdíl od minulého roku, není zatím není nijak valná. Výborně jsou vysněžené sjezdařské areály, ale pro běžkování moc příležitostí není. Proto jsou aktuálně natažené strojově upravené trasy mezi Frymburkem a Lipnem ohromným magnetem pro běžkaře z širokého okolí," říká Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska, který se stará o rozvoj turistického ruchu na území od Stožce po Rožmberk.

Trasy v okolí Frymburka jsou podle Řezáče upraveny pouze křídlem bez stopořezu. Sjízdné jsou pouze se zvýšenou opatrností a raději na starších lyžích, protože kvůli ne vždy dobrému povrchu hrozí poškození skluznic. Místy je nutné počítat s trávou, hlínou po krtincích a kamínky.

Lyžaři také musí počítat s tím, že tudy projedou pouze klasickým stylem. „Lepší stav je na zalesněném okruhu mezi Frymburkem a Kramolínem, ale i tam se ve stopě vyskytují kamínky a ve sjezdech je lepší lyže sundat a poponést,“ radí Řezáč.

Ten také radí, že v nejlepším stavu je část tratě na lesní asfaltce Strategická za frymburskou střelnicí, odkud trasa vede až pod vrchol Kramolín.

„S ohledem na vývoj počasí a slunečné dny se však stav stop může velmi rychle zhoršit, nejdéle by měl sníh vydržet v lese mezi Frymburkem a Kramolínem, kde jsou trasy celé ve stínu,“ uzavírá Řezáč.

Turistickelisty.cz informoval Pavel Pechoušek, TURISTICKÝ SPOLEK LIPENSKA


(lh,turistickelisty.cz,foto TSL)