Národní památkový ústav si připomíná 500. výročí úmrtí geniálního umělce Leonarda da Vinci

[ title]
Podobně jako řada světových kulturních institucí si Národní památkový ústav připomíná v letošním roce výročí 500 let od úmrtí geniálního umělce Leonarda da Vinci (15. 4. 1452 – 2. 5. 1519). Za tímto účelem představil dne 2. 5. 2019 výsledky experimentálního projektu, jehož cílem byla výroba funkční repliky rotačního jeřábu podle skic Leonarda da Vinci. S pomocí tohoto stroje je v letošním jubilejním roce dokončováno restaurování středověké věže Jakobínky v Rožmberku nad Vltavou.

„Podle dostupných informací se jedná o jediný plně funkční stavební stroj inspirovaný skicami Leonarda da Vinci na území Evropy,“ říká Petr Pavelec, ředitel budějovického pracoviště NPÚ a zároveň spoluautor projektu.

Věž Jakobínka

Zahájení projektu předcházel mimo jiné podrobný stavebně historický průzkum středověké věže v Rožmberku a výzkum vyobrazení historických stavebních strojů. Přitom bylo zjištěno, že pro plánované práce je nejlépe vhodný rotační jeřáb podle kreseb Leonarda da Vinci, zachovaných v jednom z jeho proslulých skicářů s názvem Codex Atlanticus z knihovny Ambrosiana v Milánu. Leonardo da Vinci si těmito kresbami připomínal stavební stroje, které pozoroval, když jako mladý učeň v roce 1472 pracoval na florentské katedrále Santa Maria del Fiore v dílně známého umělce A. Verrocchia. Jeho dílna měla vyrobit a na vrchol chrámové lucerny osadit monumentální měděnou makovici. Za tím účelem byl zkonstruován rotační jeřáb, s jehož pomocí bylo možné makovici o váze několika set kilogramů zdvihnout a přesně osadit na určené místo. Mladý Leonardo byl tímto úkolem fascinován a později si do svého skicáře nakreslil dvě verze rotačního jeřábu, s jejichž pomocí dílo úspěšně dokončili.

Rotační jeřáb podle kreseb z Codexu Atlanticus byl k restaurování věže nejvhodnější, protože střecha rožmberské věže má přibližně stejný kuželovitý tvar jako střecha lucerny florentského chrámu. V době Leonardova mládí byly takové stavební stroje ještě velmi vzácné. „Po roce 1500 se ale už pravděpodobně užívaly i na stavbách ve střední Evropě a je možné, že když byla po požáru v roce 1522 opravovaná kuželovitá klenba věže Jakobínky v Rožmberku, mohl být přitom používán obdobný typ rotačního jeřábu, jaký si před 50 lety ve Florencii naskicoval Leonardo da Vinci,“ říká tesařský mistr Petr Růžička, který jedinečnou funkční repliku jeřábu pro projekt Národního památkového ústavu v České republice vytvořil.


Podle webu NPÚ

(lh,turistickelisty.cz,foto NPÚ)