Rekonstrukce mostu mezi Malostranskou mosteckou věží a Juditinou věží

[ title]
Muzeum hlavního města Prahy chystá znovuotevření můstku mezi Malostranskou mosteckou věží a Juditinou věží, který byl dosud z bezpečnostních důvodů pro návštěvníky uzavřen. Od středy 24. do pátku 26. dubna 2019 budou proto probíhat restaurátorské práce na zpevnění kamenů madla můstku k Juditině věži. Z tohoto důvodu bude proveden také zábor jedné třetiny místa pod můstkem, kde bude stát lešení. Zbylý prostor bude pro návštěvníky a obyvatele Prahy volně průchozí.

Při prohlídce stavu zábradlí na mostě mezi Malostranskou mosteckou věží a Juditinou věží a následném průzkumu statikem bylo zjištěno, že kamenné bloky zábradlí jsou pouze položeny na sobě a chybí vnitřní kovová konstrukce zajištění.

Při restaurátorském průzkumu pak došlo k otevření spár mezi bloky a vyjmutí záslepek a ke kontrole technologie historického statického zajištění. Restaurátorský zásah bude řešit statické zajištění bloků zábradlí na Malostranské mostecké věži. Budou vyňaty kamenné záslepky a zavrtány otvory pro osazení kovových stabilizačních čipů. Následně dojde i ke zpevnění bočních spár zdiva, případně doplnění spárování a zpětnému osazení záslepek na madle. Po dokončení prací budou kameny plasticky doretušovány v defektech a na místech, kde dochází k degradování kamene.

Práce provede kolektiv odborníků vedený renomovaným akademickým malířem s restaurátorskou licencí panem Tomášem Raflem.Malostranské mostecké věže jsou dvě stylově odlišné a různě vysoké věže. Jsou propojeny branou a společně tvoří vstup z Karlova mostu na Malou Stranu. Nižší z nich se také nazývá Juditina věž, protože byla součástí Juditina mostu, předchůdce dnešního Karlova mostu. Otevírací hodiny pro veřejnost na Malostranské mostecké věži jsou:listopad–únor: 10–18 hod., březen: 10–20 hod., duben–září: 10–22 hod., říjen: 10–20 hod.

Turistickelisty.cz informovala Martina Hoffmanová, Muzeum hlavního města Prahy


(lh,turistickelisty.cz,foto Muzeum hlavního města Prahy)