Zahájení kácení na hradě Pernštejně

V pondělí 22. ledna 2018 v 9.30  hodin budou zahájeny práce na hradě Pernštejně v rámci projektu Pernštejn – vrchnostenská zahrada , a to kácením stromů.

Hrad Pernštejn patří mezi naše nejzachovalejší a nejznámější památky. Do paměti se mnoha lidem vtiskl díky řadě filmů a pohádek, které zde byly natočeny a taky svou mimořádnou atmosférou středověkého hradu. Naopak zcela neznámý zůstal pro lidi komplex pernštejnských zahrad, jejichž obnova bude pro mnohé velkým překvapením. Obnova a zpřístupnění vrchnostenské zahrady vrátí hradu nejen jeho komplexnost, ale rozšíří i návštěvnickou atraktivitu.

V návaznosti na městysem Nedvědice vybudované nové parkoviště a naučné stezky se otevře návštěvníkům zcela nový pohled na hrad, který zdůrazní monumentalitu hradní pevnosti v kontrastu se subtilním charakterem zahrady pod jeho hradbami. Nový prohlídkový okruh zahradou nabídne návštěvníkům možnost samostatné nebo komentované prohlídky, ale také klidovou zónu a procházky různé náročnosti včetně části přístupné návštěvníkům s omezenou mobilitou. V původně užitkové části zahrady bude umístěna expozice prezentující obnovené dílo zahradního umění se zaměřením na smyslové vnímání zahrady včetně jejího haptického modelu. Ke zlepšení standardu poskytovaných služeb přispěje i nová, na terase umístěná venkovní kavárna s vyhlídkou. Projekt je ojedinělou příležitostí navrátit uměleckou hodnotu tomuto historickému místu a přiblížit veřejnosti zahradní kulturu, která je součástí našeho kulturního dědictví.

Foto ze zahrady

Zahrada, rozkládající se na jihozápadním svahu strmého hradního kopce a v údolní nivě pod ním je rozsahem poměrně malá (zhruba 4,5 ha), ale svým pojetím, obsahem a umístěním naprosto mimořádná. Její podobu v době největší slávy přibližuje inventář z roku 1806, zachycující nejen jednotlivé zahradní architektury a užitné stavby, ale také jejich mobiliář, stav ovocných a cizokrajných stromů i kvetoucích rostlin. Nejčastěji pěstovaným stromem byla hrušeň a právě hruška, ovoce králů, se stane symbolem obnovené zahrady.

Projekt obsahuje celkovou obnovu areálu hradního parku a lesoparku zahrnující vedle nezbytných arboristických zásahů do historické zeleně a nových výsadeb zejména i obnovu architektonických prvků parku – obnovu původních terénních úprav, rozsáhlé sítě cest, vyrovnávacích schodišť, vyhlídkových rondelů, teras a do terénu svahu řezané svislé barokní osy s přilehlým větším bazénem, dále obnovu všech saletů – salla tereny, niky, bazénu s fontánou u amfiteátru, poustevny se sklepem, obelisku, kenotafu, haltýře, bastionu, jednotlivých soklů a k nim příslušející sochařské výbavy atd. Kompletní obnova francouzské formální zahrady v parteru parku, včetně zdí a vlastního oplocení, výsadba štěpnice. Dále pak stavební obnova a restaurování čínského pavilonu, obnova veškerého historického oplocení parku z 18. století s obnovou vstupních bran do areálu a propojovacích branek do lesoparku. Znovuvybudování vodních rozvodů pro bazény, vodotrysk a haltýř. Obnova teras po bývalých sklenících se zřízením zásobní zahrady. Samostatným prvkem s nutnou potřebou statického zabezpečení je tzv. Komtesčina zahrádka na severovýchodní straně nad lesoparkem a dvěma altány.

Turistickelisty.cz informovala  Mgr. Dagmar Šnajdarová, PR, Národní památkový ústav, Územní památková správa v Kroměříži.

(lh,turistickelisty.cz,foto NPÚ)


PF 2024

29.12.2023 11:15:15

Všem spolupracovníkům, čtenářům a dalším přátelům přeje v roce 2024 vše dobré, pevné zdraví a štěstí nebýt nikdy v nesprávnou dobu na nesprávném místě za redakci webu TuristickeListy.cz autor ...