Barokní silniční most v Čimelicích zdobí sochy Jana Hammera

[ title]
Čimelice, povýšené v roce 1629 na městečko a známé svou filmovou školou (v místním barokním zámku), leží na silniční trase z Prahy do Písku mezi Mirovicemi a Miroticemi. V obci je vrcholně barokní zámek, u něhož je původní vodní tvrz přestavěná na sýpku.

Sochy na mostě

Zdejší rodáci Hammerové zde zřídili řezbářskou a sochařskou huť, jejíž čtyři plastiky (sv. Václav, sv. Jan Nepomucký, sv. Norbert a sv. Vojtěch - datované do 40. let 18. století) v téměř životní velikosti zdobí čimelický barokní zděný most z první poloviny 18. století. (Obdobně tato dílna vyzdobila blízký most v Horních Nerestcích). Originály barokních soch a soklů na mostě jsou z 18. století z dílny Jana Hammera a dnes jsou uloženy v depozitáři v Čimelicích.

Sv.Jan Nepomucký

Délka čimelického mostu činí 11,8 metru, šířka 12,6 metru. Rozpětí jeho jediného půlkruhového oblouku je 2,5 metru, vzepětí oblouku pak 3 metry. Výška mostu je 5,1 metru; překonává tok říčky Skalice (podle jiných údajů Čimelický potok). Most bývá někdy nazýván podle plastické výzdoby U čtyř svatých (obdobně býval nazýván most ve Žďáru - Zelené hoře U osmi nezaměstnaných). Jedná se o umělecky kvalitně provedené barokní sochy na hodnotném architektonizovaném soklu, jenž jsou pohledově exponované a významně tak dotváří charakter centra obce.

Podle : Dušan Josef, Encyklopedie mostů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

(lh,turistickelisty.cz,foto Encyklopedie mostů)
Nad Humpolcem se vypíná hrad Orlík

Nad Humpolcem se vypíná hrad Orlík

15.6.2021 08:00:00

Počátky hradu spadají do poslední třetiny 14.století. Spojitost vznika hradu s důlní činností v okolí není nijak doložena. První písemná zpráva, která by se mohla vztahovat k hradu Humpolci, poch...