Kostel Panny Marie Sněžné v Provodově je významným poutním místem

Poutní místo Provodov leží asi 10 km jihovýchodně od krajského města Zlín. Poutní kostel Panny Marie Sněžné stojí na kopci na místě zvaném Malenisko asi 1 km od stejnojmenné obce Provodov.

Vstupní průčelí kostela

Obec dostala své jméno pravděpodobně podle nejstarších usedlíků, kteří nabízeli pocestným doprovod přes těžko schůdné hory. Kostel Panny Marie Sněžné leží uprostřed lesů Vizovických vrchů na kopci Malenisko. Příčinou vzniku poutního místa byl objev „zázračné“ léčivé vody, která zde pramení a je odedávna opředeno pověstmi o uzdraveních a zjeveních.

Interiér kostela

A tak sem začali lidé putovat a zázračných uzdravení každým rokem přibývalo. Když vážně onemocněl i hrabě Serenyi, vzkázala mu mlynářka, že by ho Panna Maria uzdravila, kdyby postavil u pramene na Malenisku kapličku. Hrabě souhlasil, brzy se uzdravil a opravdu zde nechal vystavět nejprve dřevěnou a později zděnou kapli i s oltářem. Tato mariánská svatyně byla posvěcena na svátek Panny Marie Sněžné roku 1735 a brzy se stala střediskem mnoha poutí z celého okolí. Vzhledem k tomu, že poutníků rychle přibývalo, byla po čase ještě rozšířena a přestavěna do podoby dnešního barokního kostela.

Obraz Panny Marie

Tato jednolodní orientovaná stavba má nevšední interiér, půvabný právě díky své jednoduchosti a prostotě. Jeho dominantou je obraz nad oltářem Panny Marie. Tento uctívaný poutní obraz je jedinečný svého druhu v celé střední Evropě. Vidíme na něm námět Panny Marie, jak kojí malého Ježíška, což je vyobrazení u nás praktický nevídané a zcela unikátní. Pochází z počátku 18. století, ale jeho autor je neznámý. Kostelu jej věnovala jedna žena jako poděkování za své uzdravení.

Vzadu ve výklenku je umístěna socha Panny Marie Lurdské, která je taktéž spojována s příběhem o léčivém pramenu. Na místě, kde se poprvé zjevila, u francouzského městečka Lourdes, byl objeven pramen zázračné vody, která se stala nadějí pro mnoho nemocných.

Kostel Panny Marie Sněžné v Provodově

Nad vchodem do sakristie visí obraz Panny Marie Sněžné, zajímavá malba z období pozdního empíru. Naproti je umístěn boční oltář Božského Srdce Páně a za pozornost stojí také sochy - sv. Antonín Paduánský, sv. František z Assisi, sousoší sv. Anny s Pannou Marií a sv. Terezie od Dítěte Ježíše a sochy v kněžišti zobrazující sv. Cyrila a Metoděje. Dílem významného českého řezbáře jsou sochy sv. Anny pod zděným kůrem a sv. Terezičky. Zhotovil je František Charvát ve spolupráci s Chrámovým družstvem v Pelhřimově, který se, kromě restaurátorských prací oltářů či rozměrných soch, proslavil zejména výrobou betlémů. Na okenních vitrážích je vyobrazen sv. Josef a sv. Jan Nepomucký.

Kostel je zasazen do krásné přírody, proto rozhodně doporučujeme od něj po hřebeni pokračovat až k přírodní památce Čertův kámen a zřícenině hradu Rýsov z poloviny 13. století.


Podle webu Zlínského kraje

(lh,turistickelisty.cz,foto Zlínský kraj)

PF 2024

29.12.2023 11:15:15

Všem spolupracovníkům, čtenářům a dalším přátelům přeje v roce 2024 vše dobré, pevné zdraví a štěstí nebýt nikdy v nesprávnou dobu na nesprávném místě za redakci webu TuristickeListy.cz autor ...