Město Slaný stojí na pražsko-saské obchodní cestě

Přibližně v polovině vzdálenosti mez Prahou a přechodem důležité obchodní cesty do Saska přes řeku Ohři existovalo již v pravěku osídlení na návrší nad dnešním městem. V raně feudálním období stál ve Slaném hrad a osada. V ní byl založen románský kostel sv.Gotharda, jehož zbytky se zachovaly ve zdivu gotického městského chrámu.

Velvarská brána

Kolem roku 1295 povýšil Václav II. Slaný na královské město a v roce 1336 mělo město již opevnění. Význam Slaného se zvýšil v husitském období, kdy patřil mezi přední střediska husitství.Nekatolické město se účastnilo povstání proti panovníkovi roku 1618, kdy zde pobývala rodina vzdorokrále Fridricha Falckého a také roku 1648. Po porážce stavovského odboje nastává zásadní zlom v dějinách města, které z hrdého královského a krajského města stává městem poddanským, neboť je panovníkem prodáno Martinicům sídlícím v nedalekém Smečně. Za třicetileté války pak bylo město poškozeno pobytem válčících armád.

Kostel sv.Gotharda

Půdorys města je značně pravidelný, s téměř obdélným náměstím. Ze starší osady položené níže u Červeného potoka byla převzata situace kostela, který se dostal do excentrické polohy u hradeb u bývalé Pražské brány. Ve Slaném je dodnes řada historických staveb, z nichž zejména vyniká gotický městský kostel, renesační klášterní kostel z let 1581-1602 a opětovně upravovaná budova bývalé piaristické koleje. Zachovaly se také části pozoruhodného gotického opevnění a Velvarská brána. Stojí dosud řada domů s renesančními nebo pozdějšími architektonickými detaily.


Podle : Kol., Čs.historická města

(lh,turistickelisty.cz,foto archiv)

PF 2024

29.12.2023 11:15:15

Všem spolupracovníkům, čtenářům a dalším přátelům přeje v roce 2024 vše dobré, pevné zdraví a štěstí nebýt nikdy v nesprávnou dobu na nesprávném místě za redakci webu TuristickeListy.cz autor ...