O Noci kostelů se ve Zlínskem kraji otevře na osmdesát objektů, mezi nimi i oceněný nový kostel

[ title]
Do Noci kostelů, která letos připadá na 25. května a jejímž cílem je otevřít kostel netradičním způsobem i pro ty, kdo by do něj jinak nepřišli, se v olomoucké arcidiecézi zapojí devět církví a očekává se, že otevřeno bude na 200 kostelů, kaplí a modliteben. Letos se mezi nimi objeví například odborníky oceňovaný kostel v Sazovicích. Podrobný program naleznete na webu www.nockostelu.cz, zde přinášíme výběr z nabídky zejména ve velkých městech.

„Noc kostelů se mi jeví jako krásná služba církve obyvatelům našich měst a vesnic – zprostředkování krásy, která je ve službě těch nejdůležitějších lidských vztahů. A to tím více, že v řadě farností je nabídnuta nejen prohlídka kostela s výkladem, ale i představení života farní rodiny, často s hudební produkcí místních umělců, varhaníků, sborů a schol,“ říká olomoucký pomocný biskup Antonín Basler a dodává. „Sám jsem mnohokrát zakusil vděčnost řady návštěvníků, kteří dokázali ocenit, že po uvedení do smyslu a souvislostí architektury a uměleckých děl s jejich duchovní stránkou dokázali sejít od povrchu do hloubky a i skutečnosti známé vidět zcela jinýma očima.“

Slavnostní zahájení Noci kostelů v olomoucké arcidiecézi se letos uskuteční od 17.30 v dominikánském kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Olomouci na Slovenské ulici.

Kostel sv. Jakuba Většího v Tečovicích

V okrese Zlín bude otevřeno celkem 29 kostelů, kaplí a modliteben v 17 městech a obcích: vedle samotného Zlína to bude i v Napajedlích, Otrokovicích, Slušovicích a Vizovicích a z obcí v Držkové, Fryštáku, Kašavě, Lhotě u Malenovic, Pohořelicích, Provodově, Sazovicích, Spytihněvi, Tečovicích, Vlčkové, Zádveřicích-Rakové a Želechovicích nad Dřevnicí. Jedním z nich bude také unikátní kostel sv. Václava v Sazovicích, který kanadský časopis Azure zařadil mezi deset nejlepších staveb světa za rok 2017. V okresním a zároveň krajském městě se otevře 10 objektů. Ve zlínském kostele sv. Filipa a Jakuba večer zahájí v 17.50 vyzvánění zvonů a ztišení před bohoslužbou, ta začne v 18.30. Po celý večer mohou návštěvníci získat požehnání od kněze nebo zapálit svíci na konkrétní úmysl. Program nabídne také čtení úryvku z Bible a několik koncertů.

Kostel sv.Anny v Holešově

V okrese Kroměříž otevře své brány 20 objektů v 9 městech a obcích: Kroměříži, Holešově, Hulíně, Chropyni, Koryčanech, Kvasicích, Ratajích, Věžkách a Zlobicích. V samotné Kroměříži to bude celkem 11 kostelů, kaplí a modliteben. Vedle hlavních katolických kostelů (mezi nimi i kostela sv. Cyrila a Metoděje v areálu psychiatrické léčebny) jde také o několik kaplí: v budově Arcibiskupského gymnázia nebo v klášterech sester sv. Kříže na Koperníkově ulici a sester vincentek na Malém Valu.

Do 15 kostelů či kaplí mohou návštěvníci zavítat v okrese Uherské Hradiště. Otevře se zde poutní bazilika na Velehradě, dva kostely v Uherském Hradišti a tři v Uherském Brodě a další sakrální objekty v Babicích, Březolupech, Buchlovicích, Huštěnovicích, Jalubí, Kudlovicích, Kunovicích, Ostrožské Lhotě a Uherském Ostrohu.

Celkem 15 církevních objektů se zájemcům otevře v okrese Vsetín. Vedle tří v okresním městě to dále budou budovy v Brankách, Hošťálkové, Huslenkách, Karolince, Kelči, Lidečku, Liptále, Pržně, Rožnově pod Radhoštěm, Valašské Polance a Zašové. V kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Brankách je plánováno divadelní představení Víti Marčíka „O holčičce, která se ještě nenarodila“ a po něm beseda s knězem nazvaná „Co jste chtěli vědět o Bohu a církvi a báli jste se zeptat“. Kostel v Zašové zve na přednášku o Radhošti nebo na koncert.

V celé olomoucké arcidiecézi, která pokrývá větší část Olomouckého kraje (bez Jesenicka), celý Zlínský kraj a části okresů Svitavy, Ústí nad Orlicí, Vyškov a Hodonín, se letos do Noci kostelů zapojí na 200 objektů.

Turistickelisty.cz informoval Jiří Gračka, tiskový mluvčí Arcibiskupství olomouckého.


(lh,turistickelisty.cz,foto archiv)
Vydejte se za Kašpárky do Prachatic!

Vydejte se za Kašpárky do Prachatic!

20.5.2018 18:00:00

Kašpárek, či také Pimprle, příbuzný německého Hanswursta, anglického Punche, italského Pulcinelly a především vídeňského Kasperla, nesměl chybět od poloviny 19. století téměř v žádné loutkové hře...