Radnice v Chrastavě je dominantou náměstí

[ title]
Radnice v Chrastavě v okrese Liberec se nachází na jižní straně náměstí 1.máje. Gotická radnice vznikla pravděpodobně na počátku 15.století, byla dřevěná a zanikla v roce 1433 při vypálení Chrastavy Zhořeleckými. Znovu se objevuje v písemných pramenech v roce 1512, kdy majitel grabštejnského panství Mikuláš II.z Donína udělil hospodě nacházející se v přízemí radnice, výčepní právo. Součástí radnice byly i sklepní prostory. Radnice byla pravděpodobně stále dřevěná, protože při její další zkáze v letech 1621 a 1642, ji vypálili chorvatští vojáci.

Průčelí kostela

Teprve v roce 1646 přikročilo město k výstavbě kamenné radnice, v roce 1683 byla postavena vysoká věžička, která byla až v roce 1708 opatřena hodinami, pocházející až z daleké Budapešti. Radnici v menším rozsahu poškodil požár v roce 1855. Budova radnice byla empírově upravena a další úprava byla pozdně klasicistní, radnice obdržela břidličnou střechu a věž byla oplechována.

Boční pohled

Radnice je dnes jednopatrová stavba s průčelím o třech osách a sdruženými okny. Radnici korunuje vysoká osmihranná hodinová věžička zakončená lucernou špicí a má valbovou střechu. Vstup se nachází po pravé straně radniční branou na nevelký radniční dvorek. Ten ze zadní strany uzavírá moderní přístavba a dnes používaný vstup do radnice. Původní vstup do radnice se zachoval po levé boční straně z dnešní Liberecké ulice. Vstupní chodba je zaklenuta klenebními pasy. Součástí přízemí staré budovy jsou plochostropé zasedací místnosti. Rovněž patrové budovy jsou plochostropé. Zrušení radniční sklepení bylo objeveno při stavební rekonstrukci objektu.


Podle : Fišera Zdeněk, Historické radnice Čech,Moravy a Slezska 2.díl

(lh,turistickelisty.cz,foto archiv)