Opravený kostel v Konojedech se představil veřejnosti

Slavnostní zakončení projektu Revitalizace kostela Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech u Úštěku proběhlo v sobotu v prostorách zrekonstruovaného objektu za účasti hejtmana kraje Oldřicha Bubeníčka a řady významných zahraničních i tuzemských partnerů a hostů, mezi nimiž nechyběli ani zástupci Norské ambasády a šlechtičtí potomci zakladatelů kostela i přilehlého kláštera, manželů Sweerts-Sporck.

Pod taktovkou Spolku pro obnovu památek Úštěcka reprezentovaného jejím předsedou Tomášem Hlaváčkem se s pomocí majitele kostela Vladimíra Přibyla a především za výrazné dotační podpory Norských fondů podařilo za pouhých 14 měsíců zachránit a zpřístupnit historickou barokní památku široké veřejnosti.

Interiér zrekonstruovaného kostela

„Na území našeho regionu je celá řada historických objektů, o jejichž záchranu se Ústecký kraj zasadil a v podpoře rekonstrukcí stále pokračuje,“ řekl ve svých slovech hejtman Oldřich Bubeníček. Jak dodal, obnova památek pomáhá kraji nejen vracet jeho původní identitu, ale především ukázat jeho krásu stávajícím i potencionálním návštěvníkům.

„Za tuto pomoc patří naše velké poděkování norským přátelům,“ dodal Oldřich Bubeníček. Jak poznamenal tajemník Norské ambasády Frank Arne Johansen, v rámci projektu revitalizace kostela v Konojedech jde o praktickou ukázku solidarity mezi dvěma evropskými státy.

Probošt Jiří Hladík s šlechtickými potomky zakladatelů kostela

„Jde nejen o obnovu vaší české historie, ale také naší historie evropské. Jsme rádi, že jsme se mohli na projektu podílet, a že bude tato památka sloužit dalším generacím,“ sdělil Frank Arne Johansen. Projekt ve svých slovech ocenila také děkanka Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně Michaela Hrubá, probošt Katedrální kapituly u sv. Štěpána v Litoměřicích Jiří Hladík a řada dalších.  

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech nechal vystavět jako dík za uzdravení svého syna František Karel Sweerts-Sporck s manželkou Annou Kateřinou, kteří také v přilehlém zámku založili servitský klášter. Klášter však existoval jen krátce, protože jej Josef II. zrušil. Zdevastovaný kostel byl od 80. let postupně vystěhován a opakovaně vykraden. Dnes se jeho majitel snaží spolu s dalšími nadšenci o záchranu jeho i přilehlého zámku.

Turistickélisty.cz informovala Ing. Marie Logrová, Krajský úřad Ústeckého kraje.

(lh,turistickelisty.cz,foto Ústecký kraj)

PF 2024

29.12.2023 11:15:15

Všem spolupracovníkům, čtenářům a dalším přátelům přeje v roce 2024 vše dobré, pevné zdraví a štěstí nebýt nikdy v nesprávnou dobu na nesprávném místě za redakci webu TuristickeListy.cz autor ...