Zámek Zbiroh byl sídlem tří císařů

[ title]
Zámek Zbiroh se nalézá v nádherných křivoklátských lesích v okrese Rokycany a byl původně hradem přestavěným na zámek na vysokém buližníkovém kopci nad stejnojmenným městem. Původní hrad patří k nejstarším šlechtickým založením v Čechách, již ve druhé čtvrtině 13.století, poprvé je zmiňován v písemných pramenech v roce 1230.

Bergfrit v hradním jádru

Po pánech ze Zbiroha zde krátce sídlil Oldřich ze Žebráku a v roce 1333 koupil hrad kralevic Karel, budoucí český král a římský císař Karel IV. O tři roky později ho prodal jeho otec Jan Lucemburský Rožmberkům, kteří ho vlastnili až do roku 1431. Mezi dalšími majitele byli páni z Kolovrat, Šternberkové a v roce 1505 získali hrad Lobkovicové, kteří ho přestavěli na renesanční zámek. V roce 1593 se stal zámek císařským majetkem, po požáru v roce 1634 byl koncem století barokně přestavěn.

Pohled do hradní kaple

Další úpravy zámku následovaly v 18. a 19. století, v letech 1869-1870 ho nechal pronikavé přestavět železářský podnikatel Strousberg. Další úpravy následovaly ještě na začátku 20.století. V minulém století zámek hlavně využívala armáda. Dnes o něm dnes hovoří jako o zámku tří císařů. Vždyť jeho majiteli se na čas stali Karel IV., Zikmund Lucemburský a Rudolf II. V Křišťálovém sálu  na počátku 20. století mistr secese a zednář Alfons Mucha namaloval svou gigantickou dvacetidílnou apoteózu Slovanstva souborně zvanou – Slovanská epopej.

Pohled do nádvoří někdejšího předhradí

Z nejstarší fáze se dochoval uprostřed nádvoří hradního jádra volně stojící bergfrit.Nejdelší stranu pětiúhelníkového jádra zaujímá dlouhý palác, který má v patře zajímavou kapli nejspíše ze 14.století. V nároží obdélného předhradí se dochovala jediná z několika doložených pozdně gotická bašta. Zajímavá je hradní studna, která s hloubkou 163m je nejhlubší v Evropě.

Podle : Durdík Tomáš, Ilustrovaná encyklopedie českých hradů

(lh,turistické listy,foto archiv)