Chmel v Čechách

[ title]

Chmel patří k velmi starým kulturním rostlinám. Už ve středověku pojídali labužníci chmelové výhonky se solí, pepřem, octem a olejem a věřili v jeho léčebné účinky.

Pole osázená chmelem patří neoddělitelně k naší krajině. První údaje o pěstování chmele na našem území jsou z roku 859. Významně se o jeho rozšíření v českých zemích zasadil císař Karel IV. Za třicetileté války byly chmelnice zpustošeny a obnoveny až v 18. století.

Chmelu se v české kotlině vždy dařilo, šištice se používaly jako zelenina, na léčení a k prodloužení trvanlivosti obilného piva. První zmínky o chmelu na našem území se sice datují k roku 859, ale pivo se tu jistě vařilo mnohem dříve. Pivo se vařilo v klášterech a zhruba od 13. století i ve městech, která se v té době rozvíjela. Král uděloval právo várečné a právo mílové, tj. že v okruhu jedné míle (necelých 10 km) se smělo prodávat jen místní pivo.

Česání chmele 1928
Žatecké chmelnice
Chmel

Na konci léta se širé lány kolem Žatce a Úštěku zelenají. Mnohametrové konstrukce drží popínavý chmel otáčivý, jehož výhonky ovíjejí sloupky a drátky vždy jen ve směru hodinových ručiček. Drobné zelené plody, které nakonec skončí v pivu, připomínají malinké šišky.

Ještě v 80. letech jezdili středoškoláci a vysokoškoláci povinně na chmelové brigády, dnes velkou část práce zastanou stroje. I přesto se však rostliny odstřihávají ručně a dlouhé píchavé liány se ručně rozmotávají, než je pohltí česačka a vyplivne šištice. Některé chmelnice dodnes pořádají na konci sklizně dočesnou - slavnost chmele a piva, kde si užijeme lahodného moku i tance.

Chmel vyžaduje velmi výživnou půdu a klima s dlouhým teplým létem, daří se mu proto na rovinách chráněných okolními horami. Nejkvalitnější roste na Žatecku, kde mu tzv. dešťový stín vytvářejí Krušné hory, Doupovské vrchy a oblé České středohoří, ale chmelnice najdeme i v tršické oblasti na Moravě, mezi Olomoucí, Prostějovem a Přerovem.

                                                                                                                        
(kp,sportovnilisty.cz,foto:arch.)

Hrad Kokořín

Hrad Kokořín

7.7.2019 10:00:00

Lákají Vás romantické hradní zříceniny? Kdo má rád romantiku, tak by určitě měl navštívit hrad Kokořín, který se vypíná v pískovcových skalách Kokořínského dolu, nad údolím říčky Pšovky. ...

Žena u volantu

Žena u volantu

12.4.2019 10:00:00

Zamyšlení staré již plných devadesát let. „To už je přesnější označení, než kdybychom řekli, žena v autu. Ta už by nás zajímala méně. Neboť, kdybychom si představili ženu, která poručí šoférovi,...

Konopiště

Konopiště

13.3.2019 10:00:00

Zámek Konopiště u Benešova na fotografii z roku 1892 c. a k. dvorního a komorního fotografa Jindřicha Eckerta z Prahy. Zámek Konopiště ...

Zákupy

Zákupy

10.3.2019 10:00:00

V mohutné hradbě hor, které v podobě věnce uzavírají na všech stranách naši zemi, je v popředí co do své krásy a co do svého původu Lužická vrchovina. Kdo jí prochází, vidí, že převládající horni...