Osudové devítky v galerii Kryt

[ title]
Městská galerie Kryt v roce 2019 pro své návštěvníky připravila výstavy připomínající výročí s devítkou na konci – sérii výstav Osudové devítky. V září na návštěvníky čeká první výstava odkazující na rok 1939 a s ním 80. výročí vzniku Protektorátu Čechy a začátku druhé světové války, nejničivějšího vojenského konfliktu v lidské historii, během kterého přišlo o život přibližně 60 milionů lidí – 20 milionů vojáků, 40 milionů civilistů – z nich bylo až 11 milionů obětí holocaustu. A právě holocaust je stěžejním tématem první výstavy ze série osudových devítek. Uvidíte trojrozměrné předměty - zbraně, mince, předměty denní potřeby a dále také listinný materiál, fotografie či kresby – protože o životě v ghettu a životě těch nejmladších obětí v současnosti hovoří pouze básně, deníky a tisíce kreseb. To jediné, co po nich zůstalo.

Při této příležitosti pro nás bude velkou ctí přivítat na zahájení výstavy pana Hanuše Hrona (94), pamětníka a přeživšího šoa.

Pan Hanuš Hron se narodil v roce 1925 v Teplicích v židovské rodině a  vyrůstal v Mostě společně s rodiči a sestrou Annou. Rodiče pocházeli z německy mluvícího prostředí, ale obě děti navštěvovaly českou školu a doma se mluvilo oběma jazyky. Situace se změnila v roce 1938 a rodina Hanuše Hrona byla nucena odejít do Prahy. Snaha emigrovat do Ameriky nebyla úspěšná. Další variantou byla Šanghaj, nakonec se však podařilo emigrovat pouze otci. Dne 17. 12. 1941 byl Hanuš se sestrou, s bratrem a matkou povolán do transportu do Terezína. Ubytován byl v Sudetských kasárnách a pracoval jako zámečník. V roce 1944 se dobrovolně přihlásil do pracovního komanda, které odjelo do tábora Zossen- Wulkow. Díky tomuto kroku se jeho sestra a maminka zachránily před deportací do Osvětimi. Z tábora Wulkow se skupině podařilo po půl roce vrátit zpět do Terezína a v roce v roce 1945 byl Hanuš Hron osvobozen.

Vernisáž výstavy se uskuteční 6. září 2019 v 17:00.

Turistickelisty.cz informovala Mgr. Lenka Fricová, galerie Kryt


(lh,turistickelisty.cz,foto galerie Kryt)