Hrnčířská sobota na Veselém Kopci u Hlinska

[ title]
V sobotu 12. května se uskuteční v muzeu v přírodě na Veselém Kopci u Hlinska program nazvaný.Od 9 do 16 hodin budou mít návštěvníci možnost sledovat při práci několik desítek hrnčířů a keramiků, kteří přijali pozvání a přijedou na Veselý Kopec z celé České republiky. Zastoupeny budou nejrůznější typy výrobků z hrnčířské hlíny: hrnčina, kamenina, bělnina aj., zhotovené modelováním, točením na kruhu, či pomocí forem.

Ilustrační foto

„Tento program přiblíží jedno z tradičních řemesel, které si lidstvo osvojilo. Zájemci se mohou přímo z úst hrnčířů a keramiků dozvědět vše, co je zajímá na výrobě užitných i dekoračních předmětů. Také je mohou sledovat při práci a samozřejmě nakoupit jejich výrobky“, uvedla vedoucí správy Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová. Především pro dětské návštěvníky bude připraveno několik dílniček, v nichž si budou moci vyzkoušet práci na hrnčířském kruhu, modelování z hlíny nebo malování keramiky. Hrnčířskou sobotu na Veselém Kopci zpříjemní vystoupení Dechového kvintetu Mrákotínka z Mrákotína u Hlinska.

A na návštěvníky bude čekat ještě jedno překvapení. Do statku z Mokré Lhoty kromě nové výstavy s názvem Myšlenka zrozená před půlstoletím bude lákat také vůně placek z chlebového těsta upečených v peci.   

Turistickelisty.cz informovala PhDr. Ilona Vojancová, vedoucí správy, Národní památkový ústav.

(lh,turistickelisty.cz,foto NPÚ)