Mezinárodní den památek a sídel 2018 v kostele sv. Floriána

[ title]
U příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel, který se již od roku 1982 koná pravidelně 18. dubna, máte možnost navštívit v areál zámku Krásné Březno v Ústí nad Labem:

 kostel sv. Floriána

(vstup z ulice Na Sklípku)

V době 10–14 hod. začíná každou celou hodinu komentovaná prohlídka kostela s průvodcem (bez nutnosti objednání, standardní vstupné).

 zámek Krásné Březno

(vstup z ulice Podmokelská)

V době 10–15 hod. je možno si v atriu zámku individuálně prohlédnout výstavu Výstava Terra Sacra Incognita (Země svatá neznámá).

Zámecký areál Krásné Březno je sídlem územního odborného pracoviště NPÚ v Ústí nad Labem. Starý zámek se začal budovat ve stylu saské renesance na přelomu 16. a 17. století. Nový zámek skrývá sklep panského domu z 60. let 16. století, přízemí je renesanční, patro a věže byly přistavěny v období baroka. Rozsáhlá obnova budovy starého a nového zámku probíhala v letech 2009–20011, územní odborné pracoviště v nich sídlí od listopadu 2011. Součástí zámeckého areálu je kostel sv. Floriána – původně luteránská zámecká kaple Panny Marie, postavená ve stylu saské renesance 1597–1604, se stala farním kostelem až se zřízením farnosti v Krásném Březně v roce 1897. V roce 2008 byl kostel prohlášen za národní kulturní památku, nově prošel celkovou obnovou 2011–2013, v následujícím roce byl restaurován zcela unikátní renesanční hlavní oltář s alabastrovými reliéfy z roku 1604 a v roce 2015 byly osazeny v kostele kopie alabastrových reliéfů z původní kazatelny (kostel sv. Floriána s jeho vybavením je naprosto unikátní historickou památkou na pomezí Čech a Saska). Kostel je jediný zpřístupněný objekt ve správě NPÚ, ÚOP v Ústí nad Labem. Objekt nemá bezbariérový přístup (5 schodů), součástí prohlídky je též expozice o historii a současnosti kostela, stálá výstava v 1. podlaží je přístupná schodištěm.

Turistickelisty.cz informoval Ing. arch. Daniel Vágner, NPÚ územní odborné pracoviště v Ústí nad Labem.


(lh,turistickelisty.cz,foto NPÚ)