Muzeum Českého ráje v Turnově zve na geologické exkurze

[ title]
Od druhé poloviny dubna se můžete opět těšit na geologické exkurze, které pro vás muzeum připravilo. Exkurze nejsou určeny jen zájemcům o geologické vědy, ale i všem milovníkům historie a krásné přírody. V letošním roce se odehraje všech pět exkurzí v severních Čechách a většinou se budeme pohybovat na území do 70 km od Turnova. Výlety v Českém ráji návštěvníci absolvují pomocí hromadné dopravy (autobusy, vlaky) a především pěšky, na ostatní se můžete vydat pomocí vlastních aut. Na exkurze se můžou samozřejmě přihlašovat i zájemci bez auta (do aut se poskládáme). Exkurze jsou celodenní, nejdelší pěší výprava bude do 15 km. Dvě exkurze proběhnou kvůli návštěvě činných provozů v pátek, zbylé tři se uskuteční vždy v neděli.

Ilustrační foto

Přihlásit se na exkurzi můžete na moji e-mailové adrese: bubal@muzeum-turnov.cz, ve výjimečných případech pokud nevlastníte e-mailovou adresu na telefonním čísle: 778 779 917 nebo osobně na pokladně muzea. Podrobnosti ke každé exkurzi najdete na webových stránkách muzea www.muzeum-turnov.cz. Exkurze jsou omezené limitem 20 účastníků a při přihlašování bude rozhodovat pořadí. Za výrazně nepříznivého počasí může dojít ke změně nebo ke zrušení exkurze. Přihlašovat se lze od začátku na všechny termíny. Přihlášeným účastníkům budou podány informace ke každé konkrétní exkurzi na e-mailové adresy nebo podle dohody v dostatečném časovém odstupu před exkurzí. Prosíme, abyste brali přihlašování na exkurze závazně!

21.4. Jarní procházka po Riegrově stezce
Na první letošní exkurzi se vydáte ze Železného Brodu do Semil po Riegrově stezce. Budete se tak mít možnost projít sérií přeměněných hornin jak sopečného, tak sedimentárního původu a dokonce budete mít možnost prohlédnout si nejstarší horninu na území Českého ráje vůbec. Podíváte se tak do historie sahající stovky miliónů let do minulosti. V případě, že nebudete unaveni, můžete ještě navštívit nějakou z lokalit v blízkém okolí Semil.

3.5.Není žula jako žula
Navštívíte činný lom v Ruprechticích na okraji Liberce, kde se těží liberecká žula, která je jedním z nejdekorativnějších kamenů u nás. Něco se dozvíte o těžbě a třeba budete mít štěstí a najdeme i nějakou tu záhnědu. Na Žulovém vrchu si pak prohlédnete fojtský typ žuly a na závěr přejedete k Černé Studnici, kde se příležitostně těží granity tanvaldského typu. Po cestě si ukážete horniny z kontaktu, a jaké procesy probíhají při vmístění žulových plutonů.

19.5.Výprava za nejlépe zachovanou sopkou v Čechách
Exkurze po sopečných fenoménech Českého ráje je tak trochu dluhem za výstavu Liberecko ve stínu sopek. Ze Železného Brodu vyrazíte na Vrát (těžba železné rudy), a následně přes Koberovy k Čertímu kopečku a na Prackovský vulkán, který je naší nejzachovalejší sopkou. Poté se vydáte ke Kozákovu a naší pouť zakončíte v Tatobitech.

7. 6.Po stopách „českého granátu“ III
Největším tahákem bude zajisté návštěva nově otevřeného ložiska českého granátu v Dolní Olešnici.  Zde absolvujete exkurzi a třeba si odtud odnesete i nějaký ten granát. Poté můžete zkusit štěstí a rýžovat drahé kameny v Kalenském potoce nebo také navštívit zlatodoly ve Stupné a rýžovat zlato v potoce Zlatnice. Exkurze proběhne vlastními auty.

23.6.Doly a lomy Krkonoš a jejich blízkého okolí
Sběratelská exkurze za účelem sběru minerálů a drahých kamenů v širším okolí Krkonoš, a to jak na české, tak na polské straně. V případě zájmu je možné absolvovat prohlídku zpřístupněného dolu v Harrachově, jinak navštívíte domluvené činné lomy, ale i lokality, které nejsou příliš známé. Volba lokalit záleží na dohodě. Exkurze proběhne vlastními auty. Nabídka platí jen pro vážné zájemce a sběratelské nadšence.

Turistickelisty.cz informovala Marcela Beranová, Muzeum Českého ráje v Turnově


(lh,turistickelisty.cz,foto Muzeum Českého ráje v Turnově)