Pozvání na hravý víkend na Hradě Kámen

[ title]
O nastávajícím víkendu se na Hradě Kámen uskuteční už 7. ročník Kámenského hradohraní. „Tato tradiční akce určená především pro rodiny s dětmi se koná ve dnech 3. a 4. srpna. Každým rokem se však vztahuje k jiné významné historické události spojené s Hradem Kámen. Pro letošek je to období mezi léty 1916 až 1948, kdy zde především v letních měsících a na podzim při honech pobýval poslední soukromý majitel hradu Antonín Fleissig,“ uvedla náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.

Foto z expozice

První srpnový víkend je pro návštěvníky hradu připraven bohatý program s jedinečnými prohlídkami formou tištěného průvodce s kvízy a úkoly pro děti. A to ve třech úrovních obtížnosti pro různé věkové kategorie. Následně v cíli na pokladně proběhne vyhodnocení spojené s malou odměnou. Dále v přilehlém parku, který je proslulý díky širokému spektru rostlin včetně vzrostlých památných stromů nebo okrasným jezírkem, budou probíhat ukázky sokolníka, šermířských soubojů včetně představení jednotlivých zbraní, zbroje, způsobu boje a každodenního života středověkého rytíře. Příchozí budou mít unikátní možnost si rytířskou zbroj a zbraně potěžkat a pod dohledem i vyzkoušet. Za pěkného počasí se děti vydovádí i ve skákacím hradu. A navíc v sobotu od 14 hodin se budou moci projet na koni. Na sobotní večer od 19 do 21:30 hodin připravili zaměstnanci Muzea Vysočiny Pelhřimov nevšední večerní prohlídky hradu s názvem Hrad ožívá po setmění. Díky hraným scénkám v režii hradního kolektivu se návštěvníci pomyslně přenesou v čase, a to do 19. století. Kdo vydrží do půl jedenácté, bude odměněn ohňovou show v podání skupiny Gaja Yritis, která stylově zakončí pestrý sobotní program.

Interiéry hradu

Pokud si říkáte, že jste na Hradě Kámen byli v minulém roce, vůbec nevadí. Expozice prošla jako každý rok drobnou obměnou. Vystaveny jsou další kočárky, kolébky a související doplňky z bohaté sbírky muzea. Také je nově k vidění kolekce perkusních loveckých zbraní. A jestliže máte na tento víkend jiný program, nezoufejte! Na hradě myslí na své malé návštěvníky po celou turistickou sezónu. Však je zde nejstarší muzeum jednostopých vozidel na našem území, a proto nemůže chybět dobrodružný závod. Pro děti je připraven speciální interaktivní program Hradem po jedné stopě, který se odehrává právě v duchu motocyklového závodu. Během putování expozicí je připraveno mnoho úkolů a objevování včetně možnosti vyfotit se v sajdkáře nebo Velorexu či přímo na stupních vítězů i s věncem a pohárem jako pravý motocyklový závodník. A originální diplom je pěknou upomínkou na návštěvu hradu. Tak si nezapomeňte pro své závodníky vyzvednout unikátní pracovní sešity rovnou při vstupu na pokladně.

Turistickelisty.cz informovala Ing. Eva Neuwirthová, Krajský úřad Kraje Vysočina

(lh,turistickelisty.cz,foto Krajský úřad Kraje Vysočina)