Slovanské hradiště v Mikulčicích je přístupné i v zimě

[ title]
Národní kulturní památka Slovanské hradiště v Mikulčicích je již pátým rokem přístupna návštěvníkům také v zimním období.V souvislosti s řadou výročí, která se váží k historii Velké Moravy (např. 1.205 let od narození sv. Metoděje nebo 1.185 let od vzniku tohoto prvního státu západních Slovanů, byla v galerii návštěvnického centra památníku Mikulčice – Valy instalována výstava velkoplošných panelů s názvem Čas Velké Moravy. Výstava přehledně na deseti panelech seznamuje s dějinami velkomoravského státu a duchovní správy, představuje nejvýznamnější lokality a také nejzajímavější sbírkové předměty.

V současné době v gesci pracovníků Slovanského hradiště v Mikulčicích probíhá již IV. ročník Dějepisné olympiády Velká Morava a soluňští bratři sv. Cyril a Metoděj. Do nového soutěžního ročníku se přihlásilo 20 škol. Jejich žáci absolvovali školní kolo a vítězové se připravují na kolo finálové, které se uskuteční v pátek 23. února 2018 na hradišti v Mikulčicích. Náplní dne budou nejen soutěžní klání ve dvou věkových kategoriích, ale také vzdělávací a zábavné aktivity pro účastníky a na závěr slavnostní vyhlášení vítězů s kulturním programem.

Krásné obrazy ze soutěže Čarovné barvy země, malované dětmi barevnými jíly, jsou v současnosti vystaveny ve foyeru krajského úřadu Jihomoravského kraje v Brně. Výstava zde potrvá do 19. února a je přístupná zdarma.

"Nová 58. hlavní návštěvní sezóna začíná 29. března 2018. I proto plánujte velikonoční návštěvu hradiště v Mikulčicích. K návštěvě hradiště i uvedených akcí srdečně zvou pracovníci památníku," zve  PhDr. František Synek, vedoucí Slovanského hradiště v Mikulčicích.

(jv,jihomoravskenovinky.cz & lh,turistickelisty.cz,foto Slovanské hradiště v Mikulčicích)
Kuks je perla českého baroka

Kuks je perla českého baroka

16.1.2019 18:00:00

Kuks by byl zřejmě dodnes jen pomístním názvem u vísky Slotov, kdyby si jej za své letní sídlo nevybral František Antonín Špork, významný objednavatel uměleckých děl přelomu 17. a 18. stol., jedn...