Sochař Michal Gabriel vystavuje v galerii na zlínském zámku i v jeho okolí

[ title]
Od čtvrtka 12. prosince budou v Galerii Václava Chada na zámku k vidění sochařské kompozice Michala Gabriela „V barvě a struktuře“. Jeho první zlínská výstava bude zahájena vernisáží v 17 hodin. Další setkání s autorem nabídne komentovaná prohlídka spojená s přednáškou „Od dláta k digitálnímu dlátu“, která se uskuteční 13. února 2020. Výstava je otevřená až do 13. března 2020.

Foto z výstavy

Sedmimetrový žralok před budovou zámku i další socha ocelového zvířete na nádvoří jsounepřehlédnutelnou upoutávkou na novou výstavu, kterou připravila Galerie Václava Chada. Poprvé ve Zlíně se představí výrazný současný český sochař Michal Gabriel.

Foto z výstavy

„Jeho tvorba je inspirována figurou, exotickou florou a faunou. Na své sochy používá dřevo, bronz a v posledním období také laminát čili polyesterovou pryskyřici, případně různobarevné umělé hmoty jako ABS, na jejichž povrchu vznikají originální struktury ze žaludových čepiček, broskvových pecek, burských a vlašských ořechů,“ uvádí kurátor výstavy Leoš Lang. „V posledních letech pracuje také s nerezovou ocelí. Příkladem může být zrovna skulptura žraloka vážící šest a půl tuny.“

Foto z výstavy

Michal Gabriel rád experimentuje s materiálem, v jeho dílech se kloubí klasický a tradiční sochařský pohled s rovinou experimentální, novátorskou a objevitelskou. Využívá také nejmodernější technologie. Některé plastiky vytváří za pomoci 3D technologií, které umožňují opakování, zmnožování či deformace tvarů. Sám svůj postup vysvětluje jako cestu od sochařského dláta k dlátu digitálnímu.

Výstavu doprovodí dvě komentované prohlídky. Poprvé, ve čtvrtek 16. ledna 2020 v 17 hodin, provede výstavou její kurátor Leoš Lang. Druhé komentované prohlídky se ve čtvrtek 13. února 2020 v 17 hodin ujme přímo autor, Michal Gabriel, a prohlídku navíc doplní i přednáška „Od dláta k digitálnímu dlátu“.

K realizaci výstavy výrazně přispěla firma KASPER KOVO s.r.o., která zajistila dovoz a instalaci objektů umístěných mimo prostory galerie. Ostatní exponáty se jako obvyklenachází v Galerii Václava Chadav prvním poschodí zlínského zámku. Expozice je přístupná od 12. prosince 2019 do 13. března 2020 vždy od úterý do pátku od 10:00 do 17:00 hodin.

Turistickelisty.cz informovala Kateřina Martykánová, tisková mluvčí, Zlínský zámek

(lh,turistickelist.cz,foto Zlínský zámek)