Velikonoce na Veselém Kopci

[ title]
V pátek 19. dubna bude zahájena návštěvnická sezona v expozici lidového stavitelství na Veselém Kopci. Pro tento slavnostní okamžik je připraven program s názvem Velikonoce na Veselém Kopci. Od Velkého pátku 19. 4. do Pondělí velikonočního 22. 4. budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si interiéry roubenek doplněné o ukázky velikonočního pečiva, zdobených vajíček a dalších tradičních předmětů.

Ilustrační foto

Dozvědí se tu například o tom, proč se na Zelený čtvrtek peklo pečivo zvané jidáše, jaké byly tradiční způsoby zdobení kraslic na Horácku, nebo co lidé žijící před sto lety jedli na Boží hod velikonoční. Zajímavé jistě budou i ukázky zhotovování velikonočních předmětů: pletení pomlázek, zdobení kraslic různými technikami, pečení a tvarování velikonočního pečiva a dalších. Na Veselý Kopec totiž přijali pozvání lidoví řemeslníci, kteří nejen předvedou svoji dovednost, ale nabídnou své výrobky k prodeji.

„Připravili jsme takédoprovodný program: v pátek 14. dubna ve vesolokopecké kapli odhalíme pamětní desku zakladateli našeho muzea panu Luďku Štěpánovi. V sobotu 20. 4. návštěvníkům zahraje dechový kvintet Mrákotínka z Mrákotína a v neděli 21. 4. vystoupí folklorní soubor Lipka z Pardubic.“, doplňuje Ilona Vojancová, ředitelka Muzea v přírodě Vysočina.  Velikonoční jídla připravená podle tradičních receptů bude nabízet i Hospoda Na vejměnku přímo v areálu muzea. K dopravě na Veselý Kopec můžete využít i pravidelné autobusové linky. O Velikonocích bude Veselý Kopec přístupný denně i v pondělí 22. 4. od 9 do 16 hodin.


Turistickelisty.cz informovala PhDr. Ilona Vojancová, Národní muzeum v přírodě

(lh,turistickelisty.cz,foto NPÚ)