Začátek prázdnin na Roštejně

[ title]
Letní prázdniny budou na hradě Roštejn nedaleko Telče plné kulturních zážitků, v první polovině července především ve formě divadelních prohlídek a představení. K dispozici budou návštěvníkům rovněž všechny interiérové prohlídkové trasy a výstup do věže za zvýhodněné vstupné a mimo ojedinělých situací znovu již i parkování přímo před budovou hradu.

Hlavní hradní sezonu, která bude pomyslně zahájena prodlouženým prvním červencovým víkendem, odstartují populární divadelní prohlídky „Se zlatou růží v erbu“ v podání DS Karla Čapka z Třeště. Během hodinové prohlídky se návštěvníci spolu s průvodcem podívají do středověku, konkrétně do doby založení hradu a potkají některého z roštejnských pánů spolu s celou jeho rodinou. Spolu s nimi pak zažijí různá další zajímavá setkání s hradními obyvateli. Prohlídky se budou odehrávat po tři dny 4. – 6. 7., odcházet budou po půl hodinách s tím, že vynechán je prostor na polední pauzu. V uvedené dny nebude v provozu klasická historická prohlídka na trase A, která bude obsazena právě divadelními prohlídkami. Plné vstupné na prohlídku je 200,- Kč, snížené (děti, studenti, senioři) 100,- Kč. Doporučena je předchozí rezervace vstupenky na telefonu +420 733 161 817, který je dostupný v otevírací době hradu, nicméně vstupenky budou k mání i na místě.

Hrad Roštejn

Již o týden později ožije roštejnské nádvoří dalším zajímavým divadelním příběhem, tentokrát v podání Horáckého divadla Jihlava, které odehraje v pátek 10. a v sobotu 11. 7. na nádvoří představení „Osudy dobrého vojáka Švejka“. Akce se koná v rámci projektu Divadelní (Ne)prázdniny a opakovat se bude ještě i o týden později 17. a 18. 7. Začátek představení je stanoven vždy na 19.00 hodin, na nádvoří hradu budou první diváci vpuštěni v 18.30. Plné vstupné činí 250,- Kč a vstupenky je možné objednávat přes online objednávkový systém Horáckého divadla, případně je omezené množství vstupenek k dispozici na pokladně hradu. Vstupenky budou dle kapacity dostupné i těsně před vlastním představením na hradě.

Hradní kaple

Od počátku letních prázdnin, tedy od 1. 7., se navíc v souladu s platnými nařízeními ruší povinnost nosit roušky v interiérech hradu, přesto však správa hradu doporučuje návštěvníkům, aby dbali hygienických pokynů umístěných na webových stránkách a informačních letácích v areálu. Od stejného data se Roštejn, stejně jako celé Muzeum Vysočiny Jihlava, připojuje ke krajské akci na podporu turismu spočívající ve snížení vstupného.

Turistickelisty.cz informovala Dana Oberreiterová, Muzeum Vysočiny Jihlava

(lh,turistickelisty.cz,foto Muzeum Vysočiny Jihlava)