Zámek Vsetín zve na unikátní výstavu

[ title]
O tom, že nejen samotné umělecké dílo, ale i prostředek sloužící k jeho vytvoření může být zajímavým artefaktem, svědčí výstava vizovického výtvarníka Dušana Cendelína, která se chystá na zámku Vsetín. K vidění budou matrice dřevořezu, které autor používá k tisku svých grafických listů. Vernisáž proběhne v neděli 19. ledna od 15 hodin v Mramorovém sále.

Dušan Cendelín (nar. 1943) většinu svého uměleckého života věnoval keramice. Ke grafice se vrátil až v pozdním věku a za posledních skoro dvacet let stačil na tomto poli vytvořit obdivuhodnou uměleckou kolekci. O ní ale výstava na vsetínském zámku není. Její unikátní koncept totiž nepředstavuje samotné Cendelínovy grafiky, ale matrice neboli desky, které vytvořil k jejich tisku.

Ilustrační foto

„Návštěvníkovi tím nabízí vhled do tvůrčího procesu a na několika názorných ukázkách i možnost srovnání matrice s výsledným grafickým listem. Součástí výstavy je i projekce na televizní obrazovce věnovaná nejen jeho dřevořezům a linorytům, tedy tiskům z výšky, ale i kombinovanému monotypu či suché jehle,“ uvedla kurátorka výstavy a historička umění Muzea regionu Valašsko Olga Méhešová.

Vernisáž výstavy Dušan Cendelín: Matrice dřevořezu proběhne v Mramorovém sále zámku v neděli 19. ledna od 15 hodin. „Kulturní atmosféru slavnostního zahájení podbarví hudební vystoupení žáků vsetínské Základní umělecké školy. Všechny co nejsrdečněji zveme, přijďte se přesvědčit, že i grafická matrice dřevořezu může být svébytným výtvarným artefaktem,“ pozvala Méhešová.


Turistickelisty.cz inforoval Jiří Koňařík, Muzeum regionu Valašsko, p. o.

(lh,turistickelisty.cz,foto Muzeum regionu Valašsko)