Zlínský zámek vystaví plastiky Zdeňka Tománka

[ title]
Novou výstavu plastik sochaře Zdeňka Tománka připravila Galerie Václava Chada na zlínském zámku. Expozice s názvem „Výpěstky“ představí jeho současnou tvorbu, v níž používá zejména bronz a hliník. Otevře se slavnostní vernisážíve čtvrtek 6. září v 17 hodin, a to za účasti autora. Výstava pak potrvá až do 4. listopadu.

Zdeněk Tománek je výrazným současným sochařem a vysokoškolským pedagogem. K jeho pracím patří plastiky, reliéfy, medaile, kresby, malby i monumentální realizace v architektuře. Ke tvorbě objektů používá zejména bronz, ale i sádru, kámen či syntetické hmoty jako laminát. Nově pracuje také s hliníkem.

Z díla Zdeňka Tománka

Výstava „Výpěstky“ zahrnuje plastiky vytvořené v současnosti, některé z nich budou mít svou výstavní premiéru. K těm patří třeba „Nebezpečný trojúhelník“ (2018, hliník) a „Schodiště“ (2017, bronz).

„V části děl můžeme pociťovat neklid a nejistotu existence, jiné zase nesou prvky inspirované přírodou, konkrétně zahradou obklopující autorův ateliéra rostlinami a drobnými živočichy, kteří v ní žijí. Pracuje s tvarem hmoty, prostorovým vyjádřením, výběrem materiálu, a to vše směřuje k předem promyšlenému dílu,“ přiblížila zdroje autorovy inspirace kurátorka výstavy Miroslava Kupčíková.

Expoziceje přístupná v Galerii Václava Chadav prvním poschodí zlínského zámku od 7. září do 4. listopadu. Otevírací doba je od úterý do pátku od 14:00 do 17:00 hodin, v sobotu od 10:00 do 17:00 a v neděli od 14:00 do 17:00 hodin. Komentovaná prohlídka za účasti autora proběhne ve čtvrtek 1. listopadu v 17 hodin.

Turistickelisty.cz informovala Kateřina Martykánová, PR, Zlínský zámek.


(lh,turistickelisty.cz,foto Zlínský zámek)