Znovuotevření Svatomikulášské městské zvonice na Malé Straně

Svatomikulášská městská zvonice na Malostranském náměstí, která je od poloviny září 2018 uzavřena veřejnosti z důvodu rekonstrukce, bude 1. května znovu otevřena pro návštěvníky. V sobotu 4. května bude navíc do věže vstup zdarma u příležitosti výročí zahájení Pražského povstání v květnu 1945, jehož dění se do značné míry soustředilo na Malou Stranu. K tomuto tématu připravilo MMP i komentované vycházky.

Pražskému povstání je také věnována část stálé expozice ve Svatomikulášské městské zvonici. V souvislosti s volným vstupem do expozice 4. 5. 2019 připravilo MMP ve stejný den také dvě komentované vycházky s historikem Tomášem Jaklem z Vojenského historického ústavu Praha pod názvem Svatomikulášská městská zvonice a Pražské povstání na Malé Straně. Sraz zájemců o vycházku je před vchodem do věžev 11. 00 a ve 14. 00 hodin. Rezervace není nutná a vstup je volný.

V blízkosti Svatomikulášské městské zvonice sídlilo Zemské četnické velitelství (ve zrušeném kostele Sv. Máří Magdalény v Karmelitské ulici), které bylo od počátku Pražského povstání důležitým mobilizačním a komunikačním střediskem. Německá posádka byla soustředěna v Lichtenštejnském paláci a chráněna několika lehkými tanky. Fronta se ustálila na linii  Ministerstvo školství – jižní strana Malostranského náměstí – Josefská – Letenská – Mánesův most.

Další významnou malostranskou budovou v době Pražského povstání byla legace Mezinárodního červeného kříže v Thunovské ulici. Probíhala tam jednání mezi povstalci a německou brannou mocí. Výsledkem vyjednávání pak bylo podepsání protokolu o formě německé kapitulace 8. 5. odpoledne a odchodu německých vojsk z Prahy v noci na 9. 5. 1945. Očitým svědkem těchto událostí byl obyvatel Svatomikulášské městské zvonice František Velebil (1904–1999), který zachytil zmíněné události ve svých vzpomínkách.

Uzavírka zvonice byla původně plánována pouze do konce prosince loňského roku. Práce na obnově interiéru věže byla však prodloužena díky objevu podzemí, které dokládá její propojení s kryptou kostela sv. Mikuláše. Při průzkumu zásypu podzemí bylo nalezeno velké množství kamenných prvků z doby největší opravy věže v letech–1880–1881. Ze suti byla vyjmuta řada předmětů denní potřeby ze života věžníků (nádobí, obuv, kamnové kachle apod.). Část schodiště do podzemí, tedy k zamýšlenému prostupu do krypty, byla ubourána pro potřeby vedení kanalizační štoly v době velké přestavby. Nyní je představa o dění v dolní části věže kompletní.

Zvonice, která sloužila zároveň i jako požární hláska a sídlo ponocného, byla sice budována spolu s kostelem sv. Mikuláše, ale její větší část byla postavena až po dokončení chrámu. Otevírací doba pro veřejnost je: listopad–únor 10–18 hod., březen 10–20 hod., duben–září 10–22 hod., říjen 10–20 hod.

Turistickelisty.cz informovala Martina Hoffmanová, Muzeum hl.m.Prahy


(lh,turistickelisty.cz,foto archiv)

PF 2024

29.12.2023 11:15:15

Všem spolupracovníkům, čtenářům a dalším přátelům přeje v roce 2024 vše dobré, pevné zdraví a štěstí nebýt nikdy v nesprávnou dobu na nesprávném místě za redakci webu TuristickeListy.cz autor ...