Nefunkční železniční viadukt stojí u Němčic

[ title]
Most se nachází mezi Bernarticemi a Keblovem, asi 10 km na sever od dálnice D 1, poblíž vodní nádrže Švihov na Želivce. Němčicemi dříve procházela dnes už zrušená trať z Křivsoudova do Kralovic, které jsou dnes zatopeny. Most u Němčic tak patří do skupiny "mrtvých" mostů, které byly buď nedostavěny, anebo časem ztratily své poslání. Obdobné objekty jsou například též u Hulic, v Borovsku, Brně-Králově Poli, Nebovidech, kde šlo o mosty stavěné v předstihu před samotnou silnicí či dálnicí, jejíž trasa pak vede jinudy či je projekt zcela opuštěn (Slušovice, Jevíčko, Želešice aj.) jako v případě dálnice Vratislav-Vídeň.


Viadukt mezi Bernarticemi a Keblovem

Nedaleko je pak rovněž polozatopený silniční most u Dolních Kralovic. Údržbě takových objektů není věnována pozornost, nejsou však odstraňovány ani demolicí. I když právě u němčického mostu podobný osud hrozil. Hodlala ho totiž využít k natáčení Čs. televize a most měl být vyhozen do povětří. Naštěstí k realizaci tohoto úmyslu nedošlo a most je nadále ozdobou krajiny.

Viadukt mezi Bernarticemi a Keblovem

Zvláštností malebného pětiobloukového kamenného železničního mostu u Němčic je použití červeného kamene na jeho stavbu. Jeho barva spolu s okolní vegetací a modrou plochou vodní hladiny vytváří neopakovatelnou atmosféru.

Nejvyšší kamenný viadukt v Čechách je na trati "sázavského pacifiku" u Žampachu


Podle : Dušan Josef, Encyklopedie mostů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

(lh,turistickelisty.cz,foto archiv)