V klášterním kostele v Sokolově začala výstava kreseb a obrazů J. Václavíčka

V sokolovském klášterním kostele sv. Antonína začala v pondělí 11.7. slavnostní vernisáží výstava k 100. výročí narození Jaroslava Václavíčka, místního výtvarníka a dlouholetého ředitele zdejšího gymnázia, které v tomto roce slaví 70 let od svého založení

Jak zaznělo na vernisáži, Jaroslav Václavíček ovlivnil životy řady studentů regionu jako učitel a je respektován i jako renomovaná osobnost místního výtvarného života. Výstava je otevřena denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin zdarma do 28.8.

Narodil se 9. 5. 1916 v jihočeské Mladé Vožici, absolvoval reálné gymnázium v Táboře (1935) a v roce 1945 Vysokou školu architektury a pozemního stavitelství v Praze a zároveň Karlovu univerzitu v Praze, kde studoval výtvarnou výchovu u profesorů Cyrila Boudy, Karla Pokorného a Oldřicha Blažíčka. V následujícím roce nastoupil do nově založeného Gymnázia v Sokolově jako učitel deskriptivní geometrie a výtvarné výchovy. 1. března 1948 se stal ředitelem školy, kterým byl do 31. srpna 1970, kdy musel z politických důvodů odejít. Poté učil ještě výtvarnou výchovu na Gymnáziu v Karlových Varech, kam se roku 1974 přestěhoval. Zemřel 10. října 1989.

Jaroslav Václavíček zpodobňoval především krajinu a architekturu svého rodného kraje i nového domova v drsném Podkrušnohoří, ale i Slovenska a dalších míst autorových prázdninových pobytů, a to nejraději tužkou, perem, tuší a technikou akvarelu. Tvořil i olejomalbou a dalšími technikami.

„Václavíčkův umělecký koncept byl pevně ukotven v realistické malbě, jež plně vyhovovala jeho způsobu sdělení – svět je v jeho výtvarných dílech srozumitelný, jen mírně deformován jistou mírou senzitivity a osobního rozpoložení,“ uvádí znalec jeho díla Vladimír Prokop ze sokolovského gymnázia.


Nepřehlédnutelná technická virtuozita je prosta řemeslné rutiny, hluchých manýr, autor nikdy nesklouzává k trpné popisnosti či kresebné bezradnosti. Zajímavá je například komparace vzdušných akvarelových architektonických zákoutí s utlumenými tóny pastózně nanášeného oleje, jímž tak věrně dokázal postihnout charakter a atmosféru industriálního prostředí.

Václavíčkovo dílo je niternou zpovědí o výjimečném člověku a zároveň unikátním dokumentem své doby - nenávratně zmizelých Sudet s jejich archaickými venkovskými či městskými zákoutími, pokračuje Vladimír Prokop. Na výstavě budou k vidění také některé autorovy knižní ilustrace.

Organizátoři upozorňují, že expozice bude přechodně uzavřena od 29. do 31. 7. kvůli zde plánovaným svatbám. Informují stránky města Sokolov.

(jv,karlovarskenovinky.cz & lh,turistickelisty.cz, foto Sokolov)