Horská střediska zahajují letní sezónu. V českých horách chce pobejt více než polovina Čechů

Horská střediska postupně otevírají letní sezónu. Provozovatelé připravují velmi širokou nabídku aktivit, včetně využití lanových drah. I letos se objeví na horách novinky, zejména pro cyklisty. Zájem o české hory je ještě o něco vyšší než v loňské letní sezóně. Klesá zájem o jednodenní výlety a návštěvníci stále více počítají s vícedenních pobyty a využíváním dalších služeb a aktivit, jejichž rozvoj v uplynulých 10 letech na českých letních horách hodnotí velmi kladně. S těmito a s dalšími novinkami seznámili lidé z vedení Asociace horských středisek v úterý 25. dubna 2023 v Praze.

TuristickéListy.cz byly na místě děje ...


Letní provoz horských středisek se na mnoha místech spouští o prodloužených víkendech na začátku
května. Návštěvníci mohou využít lanových drah k horské turistice nebo cyklistice. Skiareály nabízí další  volnočasové aktivity vhodné do letního počasí a v tamních půjčovnách si lze zapůjčit horská kola  a elektrokola nebo terénní koloběžky. Od 2. května také portál holidayinfo.cz spouští letní provoz, kde lze najít veškeré informace o horských střediscích včetně záběrů z webkamer.

Velká nabídka letních aktivit se letos dál rozšíří

  Jak říkám...

„Loňské rekordní investice do novinek ve výši přes 250 mil. Kč se sice letos nezopakují, ale přesto k již  tak velmi rozsáhlé nabídce atraktivit přibydou nové. Jednat se bude zejména o rozšíření nebo budování  nových trailů pro cyklisty, o které je mezi návštěvníky stále větší zájem. Investice také směřují do   nových  gastro provozoven, dovybavení půjčoven nebo do zlepšení kvality zázemí včetně například nabídky stání  s elektrickými přípojkami“, říká Libor Knot, ředitel AHS ČR.

Nejvýraznějšími investicemi jsou právě nové tratě pro cyklisty, a to jak náročné pro sjezdové
profesionály, tak i rekreační pro rodiny s dětmi. Například na Špičáku u Železné Rudy kromě další tratě bikeparku otevřou v květnu i novou restauraci. Na Dolní Moravě oslaví první výročí fungování visutého  mostu Sky Bridge 721 a k tomu otevřou téměř 4 km nových tratí pro sportovce i rodiny. Od letní sezóny  2023 budou všechny zdejší tratě součástí Bike regionu Králický Sněžník, který prostřednictvím páteřní  magistrály propojí 6 bike parků na české i polské straně horského masivu. Pro nadšence do jízdy  v terénu se tak propojí téměř 130 km tratí všech stupňů náročnosti. K rozvoji trailových tratí pro cyklisty  dojde i na Lipně, v Deštném v Orlických horách, Kraličáku nebo Vítkovicích v Krkonoších. Investovat se  bude i na dalších místech – na Monínci vybudují beach kurty a nové atrakce v Aktivity parku,  v Harrachově dovybaví dětská hřiště, v Mariánských Lázních vznikne naučná stezka, apod.

Kromě zmíněných novinek bude fungovat mnoho již tradičních atrakcí pro celé rodiny, jako jsou stezky  v korunách stromů, rozhledny, bobové dráhy, dětské a lanové parky, půjčovny koloběžek, kol,
elektrokol apod. Nesmíme přitom zapomínat na letní provoz lanových drah, které nabízí spojení mezi
jednotlivými aktivitami a často jsou součástí regionálních balíčků služeb.

Ve většině horských středisek se navíc v průběhu léta konají různé akce, které návštěvníkům zatraktivní  jejich pobyt. Jsou to například kulturní nebo sportovní festivaly, sjezdové i vytrvalostní závody Českého  poháru horských kol, vodácké soutěže na divoké vodě nebo jízdy Dračích lodí. Ale pořádají se i různé  výstavy či hudební vystoupení, fungují letní kina.

Zájem Čechů o domácí hory v létě mírně roste, oceňují rozvoj nabídky služeb a aktivit
Hory letos lákají Čechy na tuzemskou dovolenou dokonce o něco více než loni. Podle průzkumu*, který  v dubnu nechala vypracovat AHS, se od jara do podzimu na domácí hory chystá 46 % dotázaných  (o 6 % více než loni). Naopak ubylo těch, kteří zatím návštěvu hor jen zvažují nebo na hory v letní sezóně vůbec jet nechtějí. Většina rozhodnutých plánuje vícedenní pobyt, nejčastěji na prodloužený víkend  (47 %), vzrostl i zájem o opakované kratší pobyty delší než 1 den (21 %).

  Jak říkám...

„Stabilní pětina návštěvníků se i letos chystá do českých hor na týdenní a delší pobyt, naopak klesl počet  těch, kteří chtějí do hor přijíždět jen na jednodenní výlety. To potvrzuje, že kromě samotného pobytu  v přírodě návštěvníci v horských střediscích stále více počítají s širokou nabídkou služeb, kterou mohou  využívat po více dní. Většina respondentů zároveň uvedla, že nabídka aktivit a zážitků na českých  horách se za uplynulých 10 let velmi rozvinula - 58 % respondentů udělilo na 9bodové škále nadprůměrná hodnocení 6-9 bodů,“ řekla prezidentka AHS Kateřina Neumannová.


Z posledního průzkumu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism mimo jiné vyplynulo, že 58 %  Čechů chce jarní dovolenou strávit právě v Česku. Hodlají na ní strávit jeden týden a za osobu utratit  v průměru 6 148 Kč.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.

(Petr Skála s využitím zprávy  ahscr.cz pro  Turistickelisty.cz a SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)