I minipivovar Malý Janek v Jíncích najdete na příšerné Mapě 20 pivovarů ze Středních Čech! Ovšem ... to neznamená, že by na mapě zobrazené pivovary vařily nepitelná piva

Středočeská cetrála cestovního ruchu už poněkolíkáté vydala Mapu pivovarů z lokality Střední Čechy s dvaceti vyznačenými pivovary. To, že ta mapa z pohledu kartografů je příšerná, ještě neznamená, že by  na ní vyznačené většinou malé pivovary  měly být nezajímavé. Že je tomu právě naopak, dokládá minipivovar, který je relativně nedaleko od Prahy v dohledu  brdských kopců tam, kde  leží městys Jince.V minulosti se poblíž Jínců  zpracovávala  želená  ruda a od vzniku Československa tu bylo  sídliště důstojníků dělostřelectva  z blízké dělostřelecké střelnice. Nyní jsou Jínce známé třeba  i zásluhou  netradičního pohostinského domu s minipivovarem, s country stodolou a s majitelem Jiřím Janečkem, jemuž se patrně splnilo jeho přání, mít svůj pivovar a případně ve své hospodě u pípy točit své pivo.

Rodinný pivovar tu vznikl  už v předminulém století.  Nejdříve byl pojmenovaný po knížeti Vilému von Hanau, který jen tak bokem v Jincích mimo jiné vybudoval hospodu s pivovarem, kterou  roku 1894 prodal za 7000 zlatých místnímu podnikateli Eškovi. Ten  ji také provozoval a později  přebudoval na hotel. Stavbu najdete na ulici, která ostatně nese jeho jméno. Současný  pivovar je sice dál,  než stál ten původní, ale to vůbec nikomu nevadí. Hlavně, že se povedlo navázat na tradici vaření piva v Jincích. Minipivovar  Vilém s varnami od firmy Destila pořízené v roce 2012, ještě neměl  takový věhlas, jaký by měl mít a  tak se teprve nedávno až v roce 2019, kdy  pivovar koupil Jiří Janeček, začaly dít věci.

Pro představu, pivovar Malý Janek má roční výstav 3 000 hektolitrů. Pivo se zde vaří klasickým dvou rmutovým způsobem. Majitel se hrdě hlásí k faktu, že k výrobě zlatavého moku se používají ryze suroviny, které pochází z  Česka a tak slad je odebíraný  z Moravy a chmel z oblasti Žatecka.

Málo se ví, že majitel Jiří Janeček původně sbíral zkušenosti v pivovarnictví při  provozování  tzv. létajícího pivovaru. Abychom si rozuměli, tak létající pivovar můžete mít i vy, pokud  si u jiného pivovaru pronajmete  varny a zařízení a zde vyrobené pivo pak prodáváte  pod svojí značkou. Janeček tu značku nazval  Malý Janek.  V roce 2020, kdy se sám stal  pivovarníkem se vším všudy a převzal technologii a prostory po zrušeném rodinném pivovaru Vilém,  pak  přejmenoval značku  na  zaběhnutého a létajícího  „Malého Janka“.Zajímavý je i samotný majitel. V pivovaru například úspěšně vyzkoušel vyrobit podle mnoha tisíc let starého receptu pivo, které pili egyptští budovatelé z vesnice poblíž Údolí králů. Tehdy nepoužívali slad, ale pivo vařili z chlebových placek a datlí. Také neznali chmel, proto i tento zdejší svrchně kvašený 11 stupňový speciál není hořký. Samozřejmě většina zdejších piv patří mezi spodně kvašené ležáky, kterému dáváme, my Češi, přednost, ale mají tu i piva s přídavkem hruškového cidru apod.

Pro opravdové pivní nadšence si v minipivovaru připravili zážitek v podobě jednodenního pivovarského nádeníka coby pravé ruky jineckého sládka.

Majitel je zajímavý i tím, že  dlouhodobě statečně  vzdoruje státem řízeným byrokratickým postupům, kterých jsme si všichni užili v době kovidu až až. 

Někteří občané Jínců produkty minipivovaru znají velmi dobře a je jich dokonce několik, kterých se obsluha hospody už ani nemusí ptát, co budou pít. Vedle stálých hostů, jsou zde i náhodní návštěvnici z řad turistů, cyklistů i houbařů.  


Pěším turistům i cyklistům  má totiž zdejší provozovna minipivovaru co nabídnout. K pivovaru totiž patří pohostinské místnosti, rozlehlá zahradní restaurace, stodola, kde se po vzoru již zesnulého barda Michala Tučného pořádají country a folkové akce, ale je tu i  rozsáhlá plocha, kde majitel nechal postavit stany v podobě mongolských jurt. Tam mohou přespat ti, co se chtějí chvíli cítit jako zálesáci.

V okolí mohou turisté navštívit několik kulturních, vojenských  i technických památek.  Na cyklisty a turisty tu totiž  čekají  stovky kilometrů turistických a cyklistických stezek po nedalekých  Brdech, které jsou i vyhlášeným rájem pro houbaře.

(Petr Skála pro TuristickéListy.cz,  foto: Petr Skála)