Krameriovu cenu 2023 získala i legenda československé a české fotožurnalistiky Jovan Dezort

Jovan Dezort  je významný československý a český fotograf-reportér, který  byl často vysílaný i do zahraničí a tak fotografoval pro ČTK nejenom  ve Vietnamu v době války s Američany, ale i  v Číně v době tamější kulturní revoluce a v dalších zemích.

  Jak říkám ...


"Tehdy jsme vůbec netušili,  co nás tam může čekat. V současné době, když   novináře, fotografy nebo  kameramany čeká cesta do krizových oblastí, mohou absolvovat přípravu na tyto cesty  u vojáků ve Vyškově, kde je na nebezpečí  upozorní, vycvičí je  a hlavně poradí, jak se tam mají chovat," konstatoval fotograf Dezort, jehož práce mohli čtenáři najít kromě novin i v časopisech Svět v obrazech a Vlasta a také v publikacích, které napsala jeho manželka Venda.

Jovan  Dezort sledoval  od padesátých  let 20. století a tak není divu, že už měl celou řadu výstav, na kterých  byla k vidění celá sada  fotografií i  osobnosti kultury, dále  společenského dění i sportu a také další autorova oblíbená témata.

"Sportovní fotoreportérem jsem sice nebyl, ale často  jsem fotografoval některé sportovce při společenských událostech nebo dokonce v jejich životních důležitých událostech. Tak se stalo, že jsem byl u toho, když například Věra Čáslavská v roce 1969 opouštěla porodnici s novorozenou dcerkou Radunkou," vzpomenul před několika lety  při prohlídce své autorské výstavy Jovan Dezort  na unikátní  fotografie, které  coby fotograf ČTK pořídil na místě děje a z fotografů tam byl jen on.


Jovan Dezort už měl v posledních letech několik samostatných autorských výstav a také získal za své fotografie nebo soubory fotografií i mnoho ocenění. V poslední době se věnuje digitalizaci a uspořádání svého archívu a přitom  jsou mu nápomocni jeho dvojčata  Roman a Monika, které jste na výstavách také na mnoha snímcích mohli najít. 

To nejčerstvější ocenění získal Jovan Dezort ve středu 18. října 2023 v Praze a to byla Krameriova cena  cena za celoživotní fotografické dílo ve fotožurnalismu.Při udělování Krameriových cen bylo mnohokrát upozorněno na skutečnost, že oceňovaní  touto cenou jsou zpravidla lidé, kteří jsou sice mimořádní, ale možná i proto nejsou zrovna v rejstříku do nealterativních médií zvaných hostů. Také poznámka moderátora  na druhou skutečnost, že sám vydavatel vlasteneckých novin Kramerius, po kterém je cena pojmenována,  skončil svoji životní pouť v chudobinci, nevyvedla devětaosmdesátiletého Jovana Dezorta z pohody.  


  Jak říkám ...


"To mne čekají  na stará kolena pěkné zážitky," prohodil při rozhovoru pro TuristickeListy.cz Jovan Dezort, který v Československé tiskové kanceláři patřil mezi fotografy, jejichž obrázky kancelář v minulém století nabízela na export do zahraničí a v tuzemsku byly zveřejňovány jen mimořádně.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.
    Ve spolupráci s Českou asociací  novinářů a publicistů cestovního ruchu   


(Petr Skála pro TuristickeListy.cz  a SportovniListy.cz, foto a koláž: Petr Skála)

PF 2024

29.12.2023 11:15:15

Všem spolupracovníkům, čtenářům a dalším přátelům přeje v roce 2024 vše dobré, pevné zdraví a štěstí nebýt nikdy v nesprávnou dobu na nesprávném místě za redakci webu TuristickeListy.cz autor ...