Milevské maškary jsou ojedinělou tradiční atrakcí, která v Česku nemá obdoby


Milevské maškary mají za sebou už 162. ročník. Průvodu městem se každoročně účastní několik set masek a ani v roce 2024 druhou únorovou sobotu  tomu nebylo jinak.  Jde o ojedinělou tradici, která  nemá v Česku obdoby. Dvoudenní masopustní veselí vyvrcholilo v sobotu 10. února 2024 odpoledne obřím průvodem masek, který se právem pyšní zapsáním mezi nejvýznamnější lidové tradice na seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky, ale i zápisem do České knihy rekordů jako největší tuzemský masopustní průvod.


Ulicemi Milevska zněla hlasitá hudba a všude panoval ruch. Do města se totiž sjelo více než 10 tisíc lidí. Masky účastníků průvodu byly opět pestré a nápadité, bylo možné potkat alpské čerty, obří kachny, vězně, vodníka, piráty, rytíře i draka.V průvodu se prošlo městem   více než 700 masek. Pestrobarevná show se i letos mohla pochlubit zahraniční účastí. Akce neskončila průvodem, neboť ji doprovodily ještě zabijačkové hody, masopustní jarmark, bohatý program na pódiu i večerní masopustní zábava.

Atmosféru Milevských maškar si můžete prohlédnout na fotografiích Jiřího Růžičky  zde ...(Petr Skála pro TuristickeListy.cz, foto: Jiří Růžička)