Pustit k vodě - „Lodě na Labi“ 2023


Již jedenáctý ročník festivalu Lodě na Labi otevřel pro lodní turistiku nejen nové přístaviště v historickém městě Nymburk, ale i debatu o nových prvcích podél Labsko-vltavské cesty s důrazem na turistickou atraktivitu. Jako obvykle spolu se zábavou i s charitou.

Festival Lodě na Labi, pořádaný společností Pruh Polabí, vplul do druhé desítky let trvání v grandiózním stylu s mnoha nej. Především se roztáhl z několikadenní akce na celý týden. A také protáhl: těžištěm zůstal jako tradičně víkend v Nymburku, ale letos se startovalo již v Praze, a to na čarodějnice. Však také organizátor Pavel Hlaváč dokázal vyčarovat návštěvnicky i odborně zajímavý festival s nejedním překvapením. Páteří festivalového programu, zahrnujícího i lokální výlety a akce, byla plavba na jediné české hotelové lodi Florentina.
Florentina je zcela nepřehlédnutelná svou délkou 80 m. Jak jinak by se také na říční loď vešlo 49 kajut, restaurace a vyhlídkový salón, když ponor neumožňuje využít podvodních kabin. Hosté užívají denního světla a výhledu prakticky všude. A díky ozvučení mohou sledovat program z vnitřních prostor i na palubě u obvyklých lavic a stolků či na sluncem zalitých lehátkách. Pro účastníky konferencí přímo ideální – mohou se nenápadně vytratit a opalovat, a přece o žádný referát nepřijdou.

Program na Florentině zahrnoval kromě každodenních společensko-zábavních akcí či turistických prohlídek postupně v Praze, Mělníce, Staré Boleslavi a Nymburku, spojených i s charitou, také konání konference „Turismus na řekách“ pod záštitou Mgr. Martina Kupky, ministra dopravy ČR.

Konference byla veskrze praktická. Kupodivu chyběly sebeoslavné projevy, přednášející byli odborníci, co vědí, o čem mluví. Z Labsko-vltavské cesty vylovili především konstatování, že právě zde, na našich největších řekách je nejzanedbanější infrastruktura pro rekreační vodní plavbu. Na rozdíl od mediálně oblíbeného Baťova kanálu je tady málo přístavišť a stání vesměs nejsou v marině, aby lodníci mohli doplnit zásoby. Ale blýská se na lepší časy. Přístaviště v Nymburku mělo slavnostní otevření právě při tomto festivalu, také v Kolíně by se mělo otevřít ještě v květnu, zatímco v Roudnici n.L. a v Čelákovicích v červnu 2023 a ve Štětí a v Poděbradech v červenci 2023.  Po sezóně přibude Ústí n.L., Brná a servisní centrum v Roudnici, zatímco na čekací stání u komor na Vltavě si lodníci počkají rok a velký přístav v Kamýku je plánován do roku 2025.

Středočeský kraj řešil nový produkt „Pustit k vodě“: pustit k vodě starosti, ale taky manžely (prý aby s dětmi sjížděli řeky) a prezentovat střední Čechy z hladiny vody. Proč ne – je odtud vidět nejen krásná příroda, ale i plno kulturních památek v Povltaví, Posázaví i Polabí. A třeba pozůstatky kláštera na Ostrově u Davle jsou přístupné jen od vody, ale zatím pouze při speciální akci muzea v Jílovém, protože na Ostrově jinak není kde přistát. Chystají se i nové weby o aktivitách okolo vody, tiskem i ke stažení je k dispozici Plavební průvodce po Labi a Vltavě, kde se zájemce dočte o všem, co k plavbě potřebuje. Od povolenek až po pravidla provozu, zásady bezpečnosti a samozřejmě podrobné mapy s uvedením stání, přístavů, marin i turistických atraktivit.

Samostatnou kapitolou je Labská stezka vedoucí až k moři, Němci hojně využívaná i k ideální kombinaci vodní turistiky s kolem, kdy cyklista projede některé úseky na kole, na jiné se nalodí a sveze, pak vystoupí, projede si atraktivity kolem – a zase popojede lodí. Což o to, u nás také nechají cyklistu zaparkovat kolo na lodi – i Florentina to nabízí, jenže k rozvoji takové turistiky chybí častá pravidelná doprava tak, aby se dalo kus popojet a nasednout třeba zase na jinou loď. S Florentinou byste museli „držet krok“ a používat ji spíš jen k přespání. A také mít větší rozpočet. Na Florentině se ke společnému česko-německému marketingu takové turistiky uskuteční konference letos koncem září. Průvodce cyklistickými stezkami nejen po řekách najdete na www.cyklistevitani.cz

Aby konference nebyla jen suché povídání, současně probíhala ochutnávka medových vín včelařství Dvořák z Křivoklátska (přírodní, bez přidaného cukru či lihu) a prezentace Královské čokoládovny, která pro charitativní dražbu akce Lodě na Labi vyrobila maketu lodního šroubu lodi Florentina v měřítku 1:1 – váží půl kila čokolády a z vydražené ceny se raduje Asociace muskulárních distrofiků. Plavbu doprovázela i živá hudba.


(Eva Mráčková pro TuristickeListy.cz, foto: Eva Mráčková)