Ukončení sezóny na památkách Moravskoslezského kraje

[ title]
Památkové objekty v Moravskoslezském kraji ve správě Národního památkového ústavu se v letošním rozrostly o další památku- zámek Janovice u Rýmařova. A pro své návštěvníky během letošní sezóny připravily památky spoustu kulturních akcí, zajímavých výstav a dalších doprovodných programů.

V období od 1. ledna 2019 do 29. října 2019 navštívilo naše památky (zámek Hradec nad Moravicí, Důl Michal v Ostravě, zámek Raduň a zámek Janovice) celkem 77 182 návštěvníků, což je oproti roku 2018 o 10 552 návštěvníků více.

Zámek Hradec nad Moravicí

Letošní návštěvnická sezóna na zámku v Hradci nad Moravicí byla velmi úspěšná. Do konce října 2019 zámek navštívilo o 7 419 návštěvníků více než v loňském roce, a to nás čekají ještě adventní a vánoční akce.  Hned po Velikonocích, které patří k nejnavštěvovanějším akcím, se ve čtvrtek 25. 4. 2019 uskutečnila slavnostní vernisáž, která zahájila výstavu  „Caprichos“ od Francisca Goyi ve Velké galerii Bílého zámku. Osmdesát grafických listů ze zámecké sbírky bylo vystaveno v nově rekonstruovaném prostoru Velké galerie v nejhořejším patře Bílého zámku. Velkým lákadlem pro návštěvníky se stalo nádvoří Červeného zámku s hodinovou věží a spodními konírnami, které bylo nově zpřístupněno po celkové rekonstrukci. Slavnostní otevření nádvoří se uskutečnilo 26. 6. 2019 za účasti generální ředitelky NPÚ Ing. arch. Naděždy Goryczkové a mnoha dalších významných osobností. Po slavnostním otevření zrekonstruovaného nádvoří následovalo představení Slezského divadla Opava „Noc na Karlštejně“, které sklidilo velký úspěch. Na zámku se letos natáčela pohádka „Princezna a půl království“, která bude součástí televizního vysílání o vánočních svátcích.

Natáčení probíhalo za plného návštěvnického provozu a návštěvníci měli nečekané zpestření díky známým hercům, jako např. Marek Eben, Veronika Freimanová, Eva Josefíková, Matěj Ruml, Jakub Prachař, Maroš Kramár atd.

Zámek Raduň

V letošním roce navštívilo zámek Raduň 21 183 návštěvníků, co je o 3 759 více než v loňském roce. Pro návštěvníky jsme letos připravili novou prohlídkovou trasu, která ukazuje modernizaci raduňského sídla i jeho technické zázemí. Trasa přibližuje každodenní život na raduňském zámku v první polovině 20. století. Slavnostní otevření nové prohlídkové trasy proběhlo 13. července 2019. Společně s ním jsme otevřeli dvě výstavy. První, fotografickou s názvem Můj svět uvedl profesor Jindřich Štreit, druhá výstava pojmenovaná Děti v nás ukazuje tvorbu sochařky Olgy Sopčákové.

Připravili jsme nový program „Kousek Anglie“. Je koncipován jako program pro rodiče s dětmi, nabízíme jej také mateřským a základním školám. Pro tuto cílovou skupinu jsme také zařadili kostýmované prohlídky s kněžnou Wandou Blücherovou. Novinkou letošního roku byla nabídka degustace vín na zámeckém nádvoří (9. srpna). Vzhledem k tomu, že byl o akci velký zájem, uskutečnili jsme 12. října 2019 v parku zámecké vinobraní (zúčastnilo se přes 600 lidí).

V letošním roce pokračovala oprava hradební zdi, předpokládaný termín dokončení je listopad 2019. Zámek se zapojil do charitativní akce „Pozvěme pan Helu na Slunovrat na novém vozíku“. Peníze se vybíraly pomocí crowdfundingové akce, jednou z nabídek byla exkluzivní prohlídka zámku. Anonymní dárce si ji zaplatil za 10 000 Kč.

Zámek Janovice

V sobotu 8. června 2019 slavnostně převzal Národní památkový ústav do své správy zámek Janovice u Rýmařova. Po plánované obnově, kterou NPÚ připravuje, zde vznikne prohlídková trasa. Již v letošní sezoně se však návštěvníci mohli prostřednictvím výstavy Svět „janovických“ Harrachů seznámit s nejvýznamnějšími majiteli zámku – hraběcí rodinou Harrachů. Zámek v jeho první sezóně pod správou Národního památkového ústavu navštívilo 873 návštěvníků.

Turistickelisty.cz informovala Mgr. Dagmar Šnajdarová, PR  NPÚ ÚPS Kroměříž


(lh,turistickelisty.cz,foto NPÚ)