V rakouském Kitzski před zimní sezónou mají jasno: Nechceme být větší, ale lepší

KitzSki je nejen oblíbeným lyžařským střediskem v Rakousku, ale také skutečným zimním rájem pro různé typy sportovních nadšenců. Přitahuje turisty, cyklisty a nyní také  lyžaře a jejich rodiny. S 233 kilometry upravených sjezdovek je právem držitelem ocenění ...  „Nejlepší lyžařské středisko světa 2023“.

A proč ne, vždyť 58 moderních lyžařských vleků je připraveno pohodlně přepravit hosty na vrcholy rozsáhlého lyžařského areálu o rozloze 575 hektarů. Jen tak pro představu ... jeden hektar je plocha 100 x 100 metrů, víme.

KitzSki nabízí ideální podmínky i pro začátečníky, protože  10 cvičných zařízení v údolích lze využívat zdarma.

Zimní sezóna se v resortu KitzSki spustí 10. listopadu 2023, ale ne všude v kraji. Jsou tu místa, kde  nezasněžená   sezóna se vším, co k ní patří skončí až o týden později, ale pak  se hned přehoupne do té zimní.  Tyto a další novinky byly sděleny  zástupci  KitzSki v Praze v prostorách hotelu Pyramida v úterý 10. října 2023 na setkání s nimi.


TuristickeListy.cz byly na místě děje  
  Jak říkám ...

„Nechceme být větší, chceme být lepší,“ prohlásil  Christian Wörister, předseda představenstva Kitzbühler Bergbahnen v jedné z nejatraktivějších rakouských destinací, aby oznámil novinku, že se chystá i přímé spojení s Prahou autobusy KitzSki express.

Autobusová linka KitzSki jezdí z dvě hodiny jízdy vzdáleného Mnichova úspěšně už několik let. Ráno tam a večer zase zpět. Z Prahy vyrazí autobus poprvé ve čtvrtek 14. prosince 2023  a domů vás odveze v neděli 17. prosince 2023.

  Jak říkám ...„Po osvědčení připravíme pro tuhle zimu ještě aspoň dva až tři další termíny, pak koupíme sami autobusy. Chceme nabídnout výhodné balíčky s ubytováním a skipasy, ještě lepší ceny dostanou členové Alpenvereinu,“ dodal se ředitel kitzbühelských lanovek.

Český trh je pro něj jeden z pěti nejdůležitějších. A nemíří jen na ty, kteří nemají vlastní auto, ale hlavně na lepší životní prostředí. Vždyť do Kitzbühelu se dá dojet i vlakem, nová zastávka stojí i přímo pod Hahnenkammem. Místní doprava je tu zdarma, za což region platí 1,5 milionu eur ročně dopravci PostBusu.

Jelikož životnost lanovek je asi čtyřicet let, pak, když jich je v resortu téměř šedesát, je nutné je v rytmu jedna až dvě lanovek ročně z gruntu vyměnit. Proto společnost KitzSki nejnověji  investovala do budoucnosti a nahradila dosluhující lyžařské vleky Gauxjoch a Trattenbach moderními šestisedačkovými lanovkami, které budou otevřeny už v prosinci 2023. Oba vleky jsou nezbytné pro propojení rozsáhlého lyžařského areálu z Kitzbühelu přes Kirchberg a Pengelstein až do Pass Thurn.
Nové šestisedačky Trattenbach a Gauxjoch vylepší propojení na Zweitausenderu (2004 m) k Thurnskému průsmyku.
Investice činila 25 milionů eur. Společnost však měla loni obrat 60 milionů eur, za sezonu prodá 1,5 milionů skipasů a zaměstnává v zimě 450 lidí. Základní cena denního skipasu jde od 60 do 72 eur, oproti loňskému úspornému režimu se však vrací večerní lyžování a kvalita dalších služeb.

Kitzbühel jako první evropský resort nabídne skipasy pouze v mobilu. Online je možné je zakoupit   se slevou až 20% podle časového období. A to není všechno. V aplikaci KitzSki App  můžete mj. sledovat své ujeté kilometry, hodiny projeté na sněhu  a rychlost, jakou jste přitom dosahovali.

Na Streitecku na skimovie route číslo 16 každý den vyznačí osvědčený stavitel slalomových tratí i pro hobíky  trať nového obřího slalomu, kde  i lyžařům - amatérům je  změřen jejich  čas, který je zaregistrovaný a pokud byla jimi trať projeta ve změřeném čase jako nejlepší mezi  deseti lyžaři, dostane pak tanto borec  pozvánku do VIP prostoru na světový pohár na Hahnenkammu. 

Zima dlouhodobě chudší  na sníh posouvá zimní aktivity do vyšších poloh. Vždyť samotný Kitzbühel leží jen kolem nadmořské výšky  762 metrů. Z údolí, kde  najdete okolo 50 běžeckých tras,  další  dva pětikilometrové okruhy najdete nahoře na Hahnenkammu, kde u nich v zimě vždy vyroste i bruslařská plocha.

  Jak říkám ...


„Změny klimatu nás směřují k tomu, že chceme, aby se podíl letních aktivit od května do listopadu zvýšil z dosavadních deseti a dvacet procent. Letošní léto bylo úspěšné, investovalo se víc než milion eur a tak máme 30 kilometrů nových bike trailů. Staví se bike trail i na Streifu, který by se měl otevřít v roce 2025. Pak se bude testovat, neboť o rok později sem chceme dostat i světový pohár horských kol ve sjezdu,“ řekl  předseda představenstva s tím, že podobný double zima-léto, resp. lyže-kola na vysoké úrovni zvládá zatím jen Švýcarsko v Lenzerheide.

Pokud by nabídky ve  KitzSki  nestačily, pak v celé oblasti SkiWelt Wilder Kaiser je pro návštěvníky připravených dohromady  545 km sjezdovek a 15000 ubytovacích míst.

  Jak říkám ...


„Nabízeme nejrůznější aktivity pro rodiny, skupiny přátel, ale  i pro seniory. Patří k tomu vyhledávané  lyžování při východu slunce, výlety na sněžnicích a nebo silvestrovskou laser show. Poptávku pro gastro zážitcích naplňuje workshop, kde se naučíte připravit oblíbenou tradiční pochoutku Kaiserschmarrn, což by se do češtiny dalo přeložit jako císařský trhanec,“ láká Christoph Stöckl, ředitel oblasti Kitzbühelské Alpy-Brixental.

A to není všechno. Připít si ve zdejším kraji  můžete  lokální specialitou Kraftinger schnapps, což je pálenka a teď jsme se nespletli, opravdu se pálí ze zelí, protože jim to dovolil pálit dekretem císař Franz Josef.

„Není dobrá, ale prý je zdravá…," s usměvem potvrdili dva Rakušané, kteří přijeli představit sportovní resort nedaleko za hranicemi s Českem.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.


(Petr Skála pro TuristickéListy.cz. Zdroj: SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)