Ozdobou náměstí v Uničově je mariánský sloup

[ title]
Nejkrásnější památkou na náměstí je jeden z nejvýznamnějších moravských mariánských sloupů. Podnět k jeho vybudování dal uničovský děkan Ondřej Richter a uničovské bratrstvo Panny Marie a sv. Jana Nepomuckého. Sloup byl symbolickým poděkováním za záchranu města před husity roku 1424 a před Kumány roku 1463, i památkou na oběti morové nákazy.

Detail soklu

Na vybíhajících sloupech kamenného jádra sousoší stojí v nejnižší části sochy sv. Josefa, sv. Floriána, sv. Jiří a sv. Tadeáše. Nad nimi na sloupech jsou sochy sv. Bartoloměje, sv. Karla Boromejského, sv, Jakuba a sv. Jana Sarkandera. Ve výklencích nahoře jsou plastiky sv. Jana Nepomuckého, sv. Ondřeje, sv. Barbory a sv. Antonína.

Detail soklu

Sloup je ukončen ve výšce 22 metrů impozantní sochou Panny Marie Immaculaty s pozlacenou korunou. Součástí plastické výzdoby jsou reliéfy s výjevy ze života Jana Nepomuckého a Jana Sarkandera, veduta Uničova a P. Marie Ochranitelky. Sousoší je doplněno soškami andělíčků se štíty, na nichž byly uvedeny důvody této velkolepé stavby, která je po sloupu sv. Trojice v Olomouci považována za nejkrásnější mariánský sloup na Moravě. Autory tohoto mimořádného díla jsou významní barokní umělci Georg A. Heinz a Severin Tischler. Sloup byl dokončen roku 1743.


Podle webu města Uničov

(lh,turistickelisty.cz,foto město Uničov)

Hrad Zlenice založili páni z Dubé

Hrad Zlenice založili páni z Dubé

16.9.2019 12:00:00

Pravděpodobnými zakladateli hradu byli páni z Dubé a jeho stavba na ostrohu při vtoku říčky Mnichovky do Sázavy časově spadá do první poloviny 14. století. Ondřej z Dubé, nejvyšší královský sudí,...