Kamenný most nahradil původní dřevěný most k zámku Červená Lhota

[ title]
Červená Lhota je součástí obce Pluhův Žďár 8 km na sever od Kardašovy Řečice. Původně zde stávala gotická vodní tvrz ze 14. století. Po roce 1530 byla přestavěna na renesanční zámeček, později ještě barokně upravovaný. První kamenný most o třech obloucích byl postaven již v roce 1630 na popud tehdejšího majitele Antonia Brucia.

Zámecký most k Červené Lhotě

Stávající mostní konstrukce je výsledkem přestavby architekta Šonského v roce 1913. V té době byl již most dvojobloukový – poslední pole u zámku bylo vestaveno do zahrádky a upravena do podoby besídky patrně v 19. století. V roce 1913 byl střední pilíř mostu demolován a nahradila ho železobetonová konstrukce dodatečně obložená kamenem. Poslední rekonstrukce mostu proběhla v roce 1983.

Červená Lhota je romantický pohádkový zámek

Zámecký klenbový most je 28 metrů dlouhý a 3,8 metru široký o dvou půlkruhových obloucích o čtyřmetrovém rozpětí. Nad vrcholy oblouků jsou odvodňovací žlábky z mostovky, pilíř mezi oblouky je 2 metry široký. Samotný zámek sloužívá jako romantická stavba k natáčení hraných filmů. Nakladatelství Albatros vydalo v 80. letech vystřihovánku zámku včetně příjezdního mostu.

Podle : Dušan Josef, Encyklopedie mostů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

(lh,turistickelisty.cz,foto archiv)