Představuje se Mineralogicko-petrografické oddělení Přírodovědného muzea MZM

Zajímavá prezentace unikátů Mineralogicko-petrografického oddělení Moravského zemského muzea představí kupříkladu tzv. „heřmanovské koule“ nebo ryzí stříbro z norského Konsbergu.

Mineralogicko-petrografické oddělení je již od počátku svého vzniku před 200 lety neustále rozšiřováno a doplňováno o unikátní kolekce minerálů. A právě to je důvodem jedinečnosti a rozsahu sbírkových fondů, které čítají přes 150 000 kusů. Fond je rozdělen do šesti podsekcí. Sbírky jsou doplňovány vědeckou činností (sběrem), nákupem a v neposlední řadě jsou to dary, přispívající k rozsahu sbírek.

Foto z výstavy

Výstava nevelká rozsahem, o to víc obsahem, představí vzácné nálezy z Moravy, Čech a Slovenska a také světových unikátů. Sbírky budou reprezentovat tři vitríny, ze kterých vybrat ten nejcennější vystavovaný mineralogický vzorek by bylo velice složité, každý je totiž unikátem.

Výstava je vhodně doplněna fotografiemi a textem vážícím se k bohaté historii oddělení.

„Lákadlem pro návštěvníky budou třeba heřmanovské koule, útvary nejasného vzniku, nalézané na jediné evropské lokalitě, a to v Heřmanově u Velkého Meziříčí“, uvádí vedoucí oddělení Vladimír Hrazdil. Jednotlivé kulovité útvary jsou složeny ze slídy flogopitu, lemované stříbřitými vláknitými amfiboly, tremolitem a antofylitem.

Z moravských minerálů je k vidění např. rubelit z Řečice, výjimečný svojí velikostí a v tomto nemající v Evropě obdoby. Krásou vyniká rovněž ametystová geoda z Rudic v Moravském krasu, toto naleziště je zcela unikátní, jiné takové v ČR není, a srůst dvou krystalů záhnědy z Krásněvsi. Zcela unikátní a nikdy nevystavený je brus citrínu z Českomoravské vrchoviny vážící 1615 ct.

Z dalších vzorků z lokalit, nacházejících se mimo Moravu, stojí za zmínku pěkně vybarvený historický vzorek ametystu z Banské Štiavnice (sběr hraběte Mitrovského) na Slovensku, krystal křemene s cinvalditem z Cínovce a „bleskový achát“ z Horní Halže v Krušných horách. Zcela jistě je nutné zdůraznit také zlato z Rosia Montany v Rumunsku a azurit ze světové  lokality Tsumeb v Namíbii.

„Zcela mimořádným a cenným unikátem je také kusové ryzí stříbro z norského Konsbergu, které je výjimečné svou velikostí“, doplňuje Hrazdil.

Turistickelisty.cz informovala Eva Pánková, PR Moravské zemské muzeum.

(lh,turistickelisty.cz,foto Moravské zemské muzeum)



 

PF 2024

29.12.2023 11:15:15

Všem spolupracovníkům, čtenářům a dalším přátelům přeje v roce 2024 vše dobré, pevné zdraví a štěstí nebýt nikdy v nesprávnou dobu na nesprávném místě za redakci webu TuristickeListy.cz autor ...