Stavbu dačického zámku zahájili v 16.století Krajířové z Krajku

[ title]
Nový dačický zámek stojí na křižovatce Havlíčkova náměstí a Hradecké ulice v Dačicích. Dnes se v jeho prostorách nachází Městské muzeum a galerie Dačice. Je památkově chráněn, v roce 2001 byl prohlášen národní kulturní památkou.

Zámek v Dačicích vznikal za Albrechta a Ondřeje Krajíře z Krajku kolem roku 1591, ale užší boční křídla byla připojena či výrazně přestavěna pravděpodobně až později, snad po požáru v roce 1645. Křídla jsou prolomena pouze přízemními arkádami na pilířích. Z vlašských umělců, působících při renesanční stavbě, je znám Francesko Garove.

Po dalším požáru v roce 1721 zámek získal rekonstrukcí v letech 1732-33 vrcholně barokní podobu, která však zanikla pozdějšími klasicistními zásahy.Hlavní křídlo bylo upraveno v roce 1816 za Fridricha Karla z Dahlbergu podle návrhu vídeňského stavitele Heinricha Riedela.
V klasicistních úpravách se pak pokračovalo v letech 1831-32, tentokráte již podle projektu jiného vídeňského architekta, Karla Schlepse (1802-1840), od něhož také pochází návrh monumentálního schodiště. Sloupová arkáda v patře byla znovu otevřena po roce 1909, kdy došlo k dalším modernizačním úpravám podle návrhů architekta Adama Hanse Prutschera. Vnitřní zařízení pochází z klasicistních úprav (Schleps) a secesních úprav (Prutscher). Zámecký park později rozšíříl v anglickém stylu roku 1818 J.Flieder.

Podle Pavla Vlčka - Encyklopedie českých zámků

(lh,turistické listy,foto archiv)