Výstava v centru Prahy přibližuje velké kopytníky v rezervaci u Milovic a Benátek

Výstava fotografií Vojtěcha Lukáše „Návrat kopytníků do české krajiny“ je od středy přístupná veřejnosti v centru Prahy. Ve výstavních prostorách Stavební spořitelny České spořitelny ve Vinohradské ulici číslo 180, kde se v úterý odpoledne konala slavnostní vernisáž, se představují velkoformátové snímky zubrů, divokých koní a zpětně šlechtěných praturů z rezervace, která se nachází v bývalém vojenském prostoru mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou.

„Osobně považuji tento projekt za nádhernou myšlenku, která lidem umožňuje téměř bezprostřední kontakt s přírodou a faunou, která byla v minulosti nedílnou součástí české krajiny. Ještě přede dvěma roky by mě nenapadlo, že potomky divokých koní a zubry budu mít téměř na dosah. No a pratur, potkat se s ním, to je ohromný a nový zážitek, který není možné prožít často,“ uvedl fotograf Vojtěch Lukáš.

Fotografování ho bavilo již za studií, pak ale přišlo zaměstnání a rodina, takže se k focení vrátil asi před deseti lety, kdy tento koníček spojil s cestováním.


„Moje „srdeční“ cestovatelská destinace je Afrika, kde jsme s manželkou byli již asi šestkrát. Focení zvířat „velké pětky“, ale třeba i pakoňů, zeber, žiraf a nepřeberného množství ptactva je skutečný zážitek,“ popsal Vojtěch Lukáš. Za své nejlepší fotografování však považuje cestu do Jižní Ameriky a brazilského Pantalu.

„Vidět a fotit jaguára, který ulovil kajmana, je obrovská náhoda, ale i zážitek na celý život,“ doplnil fotograf. Fotit mohutné zubry v rezervaci u Benátek nad Jizerou podle něj poskytuje srovnatelné s výpravami za atraktivními zvířaty na jiných kontinentech.

„Samozřejmě, Afrika je obrovská zážitková destinace, ale hodiny strávené u zubrů, to je relaxace, ale zážitek i tak srovnatelný s focením jiných velkých zvířat. A navíc zubry mohu pozorovat po celý rok, za různého počasí, ráno nebo večer,“ připojil Vojtěch Lukáš, který na některé výpravy vyráží i se svým kamarádem a milovickým dokumentaristou Jaroslavem Kolčavou. Fotografie jsou pro projekt jednou z nejdůležitějších cest, pomocí kterých představuje rezervaci veřejnosti.

„Snímky velmi hezky zachycují, jak se velcí kopytníci v rezervaci sžili s místní krajinou a zvládají všechna roční období bez péče člověka,“ ocenil Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina. Výstava bude na Vinohradské ulici otevřena do 24. března.               

Ochranářská organizace na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Turistickélisty.cz informoval Dalibor Dostál, Česká krajina.

(lh,turisticklisty.cz,foto Jana Podubecká)


PF 2024

29.12.2023 11:15:15

Všem spolupracovníkům, čtenářům a dalším přátelům přeje v roce 2024 vše dobré, pevné zdraví a štěstí nebýt nikdy v nesprávnou dobu na nesprávném místě za redakci webu TuristickeListy.cz autor ...