V prvním patře se nachází historická expozice z dějin Maloskalska, která vznikla podle návrhu Josefa Jíry. Společnost Arva Patria zřídila v budově lidovou hospůdku, ale vybudovala zde i rozsáhlou galerii moderního umění, ve které se skví díla 120 českých umělců.
„Je to místo, které nejde na Malé Skále minout. Míří sem milovníci lidové architektury, výtvarného umění, návštěvníci z regionu i z daleka. Od jara je Boučkův statek doslova v obležení. Tak přitažlivé místo to je,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
V někdejším výměnku pak vznikl jako sezonní infocentrum takzvaný Infoshop Vejměnek. Je tu také kavárna, prodejna regionálních produktů a půjčovna koloběžek. Stodola slouží jako technické zázemí pro statek a obecní úřad.
Stavení se nalézá ve středu obce. V areálu se nachází patrový dům, z větší části roubený, v jehož zděné části se nacházely chlévy a další hospodářské prostory. Přízemní roubenou část lemuje podstávka. Na protější straně areálu je velká stodola, zepředu prostranství uzavírá malý roubený výměnek. Kulturní i historická hodnota celého statku je zejména v autenticitě. Od přestavby v roce 1813 se totiž dochovala původní podoba až dosud; prakticky bez změn.
Majitelé, rodina Boučkových, patřili k nejstarším selským rodům ve Vranovém, obci, která byla přičleněna k Malé Skále v roce 1953. Josef Bouček nechal v roce 1826 ve Vranovém postavit sochu sv. Josefa a jeho syn Jaroslav se stal v roce 1922 prvním starostou obce. Poslední majitelka, která na statku žila, po sobě nenechala žádné dědice. Dokonce se uvažovalo o zbourání usedlosti. V 80. letech 20. století se nakonec statek dočkal rozsáhlé rekonstrukce a od roku 1988 je přístupný veřejnosti.
Turistickelisty.cz informoval Jan Mikulička, Krajský úřad Libereckého kraje