Moravské hrady a zámky lákají k velikonočním prohlídkám aneb kam vyrazit o víkendu

[ title]
Památky už na konci března otevřely své brány a nyní zvou na velikonoční prohlídky a programy.  A kam všude můžete na Moravě vyrazit? Hrad Bítov, zámek Lysice, hrad Pernštejn, zámek Rájec nad Svitavou, zámek Valtice, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, zámek Vizovice, hrad Bouzov, zámek Jánský Vrch, hrad Šternberk, zámek Velké Losiny, zámek Hradec nad Moravicí, zámek Raduň a vila Stiassni v Brně.

Velikonoce na Bítově patří k tradičním každoročním akcím. Hrad bude návštěvníkům otevřen od pátku 19. dubna do pondělí 22. dubna 2019. Uvítají vás velikonočně vyzdobené interiéry hradu a prohlídka bude končit v hradní kuchyni, kde můžete v sobotu a v neděli obdivovat přípravu pokrmů staročeské kuchyně. Vařit se bude na starém kachlovém sporáku i na otevřeném ohni. A některé z pokrmů můžete i ochutnat.

Zámek Lysice

Půvabnou výstavu Jaro na lysickém zámku v krajce můžete zhlédnout na zámku v Lysicích.  Výstava jarních a velikonočních aranžmá tentokrát v duchu vzdušné krajky je přístupná od 13. do 22. dubna 2019. V sobotu 13. 4. 2019 v rámci Mezinárodního dne památek bude mimořádně končit prohlídka trasy I. v právě zrestaurované sala terreně. V neděli 21. 4. a v pondělí 22. 4. budou navíc mimořádně otevřeny skleníky a oranžerie zámeckého zahradnictví.

Na hradě Pernštejně si na své přijdou i nejmenší návštěvníci. Od pátku 19. 4. do pondělí 22. 4. 2019 mohou navštívit dětské dílničky a vlastnoručně si namalovat vajíčko, uplést pomlázku či vyrobit drobnou velikonoční dekoraci. Prohlídkovou trasu hradu osvěží jarní a velikonoční výzdoba a v pátek a v pondělí můžete ochutnat něco málo z tradičních velikonočních pokrmů.

Zámek Rájec nad Svitavou

Od 19. do 22. dubna 2019 přivítá návštěvníky zámek Rájec nad Svitavou vůní perníků a velikonočního pečiva. V prohlídkových trasách budou vévodit orchideje, keře kamélií a jarní květiny ze zámeckého zahradnictví a zámeckého parku. Bohatě vybavené interiéry zámku dozdobí skleněné dekorace s velikonočními motivy.  Volně otevřený bude i zámecký park s kvetoucími jarními rostlinami a otevřena bude i výstavní Galerie kruh na zámku.

I prohlídkové trasy zámku Milotice uvítají návštěvníky ve velikonočním duchu. Těšit se můžete na jarní a sváteční aranžmá a dekorace.  Otevřeno na Miloticích bude od 19. do 22. dubna.

Zámek Valtice

Velikonoce na zámku si užijte i ve Valticích. Každý den (od pátku 19. do pondělí 22. 4. 2019) budou v areálu zámku vystaveny obří kraslice z dílny žáků valtické základní školy. Kromě klasických prohlídek můžete ve Valticích zavítat i do barokního zámeckého divadla a navštívit i prodejní výstavu Střední vinařské školy Valtice. V sobotu a v neděli bude na vnitřním nádvoří k ochutnávce vína hrát cimbálová muzika. A na své si přijdou i milovníci vážné hudby – v zámecké kapli budou v sobotu v časech 11.00 a ve 13.00 hodin koncerty sboru Virtuosi di Mikulov. Třicetiminutový pěvecký koncert doprovodí hra na historické varhany a součástí bude také krátký výklad k barokní kapli.

Velikonoční hrad Buchlov Vás uvítá v neděli 21. 4. a v pondělí 22. 4. 2019. Po oba dny jsou připraveny dětské dílničky. Užijete si pletení pomlázek či ukázky malování velikonočních kraslic starými technikami. Prohlídková trasa bude doplněna velikonočními dekoracemi. V neděli můžete sledovat tradiční stloukání másla Tetek z Ježova a k tomu bude hrát cimbálová muzika Oskoruša. V pondělí zažijete vystoupení skupiny scénického šermu Taurus a taneční představení skupiny Porta Temporis.

Hrad Buchlov

Zámek Buchlovice nás láká na barvy a vůně rozmanitých tulipánů. Od 19.–22. 4. 2019 vás interiéry zámku uvítají květinovými dekoracemi nejen z tulipánů. A v sala terreně zámku uvidíte velkou výstavu řezaných tulipánů několika desítek odrůd.

I zámek Vizovice bude oděn ve velikonočním hávu a jeho interiéry budou od 19.–22. 4. 2019 zkrášleny tradičními velikonočními dekoracemi.

Zámek Jánský Vrch připravil na Velikonoce (19.–22. 4. 2019) nejen velikonoční výzdobu interiérů, ale i minikoncert, představení velikonočních zvyků a tradic, ukázky zdobení kraslic a perníků a mnoho dalšího. Ve francouzské zahradě budou děti hledat schovaná vajíčka, pro úspěšné hledače bude připravena malá odměna.

Prohlídky velikonočně vyzdobeným hradem si nenechte ujít na Bouzově. Čekají na vás velikonoční a sváteční dekorace i jarní květinové vazby na prohlídkových trasách. Na prvním nádvoří pro vás máme připravenou výtvarnou dílnu. Na Bouzov zavítejte 19.–22. 4. 2019.

Hrad Šternberk

Velikonoční prohlídky připravil i hrad Šternberk, který bude otevřen od pátku 19. 4. do pondělí 22. 4. 2019. Po všechny čtyři dny budou prohlídky probíhat na obou prohlídkových trasách a dozvíte se nejen to podstatné z historie hradu, ale i informace o tradičním průběhu velikonočních svátků, o zvycích a symbolech.

Zámek Velké Losiny se připojuje k oslavě svátků jara a otevřeno bude od 19.–22. 4. 2019. Interiéry zámku budou vyzdobeny jarními a velikonočními vazbami a dekoracemi.

Zámek Radúň

I zámek Hradec nad Moravicí a zámek Raduň budou zkrášleny velikonoční výzdobou a výklad průvodců obohacen o historii Velikonoc, tradic, zvyků a symbolů.

Na Velikonoční pondělí připravila správa vily Stiassni v Brně tradiční a oblíbenou akci pro děti Velikonoce u paní Hermíny. Zahradu vily zaplní stovky vajíček, která děti, ale i hraví dospělí, hledají. Po celý den bude možné absolvovat rovněž komentovanou prohlídku vily, na kterou doporučujeme rezervaci.

Turistickelisty.cz informovala Mgr. Dagmar Šnajdarová, pracovník PR  NPÚ ÚPS Kroměříž

(lh,turistickelisty.cz,foto NPÚ)