Muzeum Vysočiny Jihlava zve na výstavu - Jiří Brodina - obrazy

Na vrcholné léto a začátek podzimu připravilo Muzeum Vysočiny Jihlava výstavu obrazů českého malíře Jiřího Brodiny, žijícího na úpatí Brdů ve Všeradicích, mezi Dobříší a Berounem. Jiří Brodina je malíř, který svými obrazy dokáže oslovit vnímavou duši člověka. Na jeho plátnech naleznete podivné postavy z bájného světa, zemité barvy podbrdské krajiny, hvězdné nebe i kouzlo a sílu severního moře.

V počátcích tvorby inspiroval Jiřího Brodinu zejména Jan Zrzavý a později i Jiří Trnka. Ze zahraničních výtvarníků jej silně oslovila tvorba belgického surrealistického malíře RennéMagritte, také amerického malíře lotyšského původu Marka Rothko a britského figurativního malíře Francise Bacona.

Z díla Jířího Brodiny

V průběhu dlouholeté tvorby měl řadu barevných období. Například jednoznačně období modré barvy, v němž vznikaly například jeho obrazy s dámami. V současnosti pracuje se zemitými barvami, s umbrou a sienou, do nichž někdy vkládá jásavější barvy. Technikou maleb z barevných skvrn nás přivádí do světa pomíjivé imprese, která v nás však dokáže zanechat trvalé stopy dojmů z tvorby umělce.

Výstava začala ve čtvrtek 7. srpna 2020 v 17 hodin, bude otevřena do neděle 4. října 2020.

Turistickelisty.cz informovala Dana Oberreiterová, Muzeum Vysočiny Jihlava


(lh,turistickelisty.cz,foto Muzeum Vysočiny Jihlava)