Hurá do Botanické zahrady v Praze v Troji, kde létají opět šest týdnů tisíce exotických motýlů

Letošní ročník výstavy tropických motýlů je zaměřený na migraci a kromě mnoha exotických druhů se návštěvníci seznámí zejména s motýly-cestovateli. Do Prahy jako každoročně postupně doputuje přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Patronkami   přehlídky 2024 se staly tři ženy, které, pokud se díváte na televizi, tak je tam odtamtud znáte jako třeba jsou   Jitka Asterová, Linda Finková, Sandra Pogodová a s nimi  herec a režisér Jakub Wehrenberg.

Na výstavě k vidění by měl být  jeden z největších motýlích cestovatelů monarcha stěhovavý (Danaus plexippus), dále Morpho peleides, noční martináči Attacus atlas nebo velcí soví motýli rodu Caligo. Součástí přehlídky živých motýlů ve skleníku Fata Morgana je i výstava dávno vyhynulých druhů tropických motýlů Ztracená krása v malém výstavním sále v Ornamentální zahradě, kterou botanická zahrada připravila ve spolupráci s Muzeem východních Čech v Hradci Králové. V květnu ji ještě doplní panelová expozice k Roku motýlů 2024, věnovaná jejich ochraně. 

Výstava Motýli: Dobrodružná cesta se koná od 19. dubna do 2. června 2024.

  Jak říkám  ...

„V letošní sezóně jsme pro návštěvníky připravili velmi pestrý program, ve kterém samozřejmě nesmí chybět oblíbená přehlídka exotických motýlů, za kterou každoročně přicházejí desetitisíce zájemců. Ve skleníku Fata Morgana je k vidění nádherná paleta barev, příchozí tu ale najdou i zajímavé a mnohdy velmi překvapivé informace o tom, proč motýli cestují, někdy až tisíce kilometrů daleko. Skleník Fata Morgana letos slaví 20 let od otevření. Za tu dobu jím prolétlo na 140 000 motýlů. Očekáváme, že výstava opět přiláká velké množství lidí, tudíž i letos bych rád upozornil, že je dobré si svou návštěvu dobře naplánovat. Kapacita skleníku je omezená, a tak je nutné počítat s čekáním před vstupem do něj. To mohou zájemci využít k procházce venkovním areálem zahrady, který je letos nezvykle pro toto období rozkvetlý a barevný, případně si mohou prohlédnout doplňující výstavy. Velmi si vážíme toho, že patronát nad naší výjimečnou výstavou přijala veselá čtveřice Jitka Asterová, Linda Finková, Sandra Pogodová a Jakub Wehrenberg,“ pozval na slavnostním otevření výstavy  k její návštěvě Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Letošní ročník oblíbené výstavy tropických motýlů se zaměřuje na zajímavý aspekt života některých druhů motýlů, a to na jejich pravidelné migrace. Některé druhy prožijí celý život na jednom místě, jiné ale dokážou uletět i tisíce kilometrů. A důvody, které je k tomu vedou, mohou být různé. Mnoho druhů motýlů, kteří přezimují v tropech či subtropech, se na léto stěhuje do oblastí v mírném pásmu. Letní teploty zde jsou příhodné pro kladení vajíček a housenky získávají vyhovující prostor s bohatými zdroji potravy. S ochlazením se motýli navracejí zpět.

  Jak říkám  ...


„Všeobecně známá je migrace monarchů stěhovavých z Mexika do USA a Kanady. Méně už pak to, že existují druhy motýlů, kteří se stěhují na vegetační sezónu do České republiky. V příznivých letech sem přiletí spousta baboček bodlákových až z daleké Afriky a baboček admirálů z okolí Středozemního moře,“ upozornila  kurátorka výstavy Eva Smržová.

Migraci motýlů jsou věnovány panely umístěné ve skleníku Fata Morgana. Návštěvníci se mohou opět těšit na oblíbené babočky rodu Morpho s blankytně modrými křídly, „soví motýly“ Caligo memnon, noční obry druhu Attacus atlas, ale i „letající víly“ Idea leuconoe, které se ladně vznášejí prostorem skleníku. Novinkou letošního ročníku je zářivě žlutý druh Catopsilia scylla, sice drobnější, ale nepřehlédnutelný žluťásek z jihovýchodní Asie a Austrálie.

Český svaz ochránců přírody ve spolupráci s botanickou zahradou připravuje expozici k Roku motýlů 2024. Představí vybrané zajímavosti ze života motýlů a poskytne hned několik tipů na jejich ochranu. Panelová výstava bude od 30. dubna do 18. května 2024  umístěna u vstupu do areálu zahrady u pokladny Fata Morgana. O víkendech a svátcích budou během výstavy motýlů probíhat tematické workshopy, které zájemce seznámí s detaily křídel nebo těla motýlů pod mikroskopem. Pro malé i velké návštěvníky budou připraveny i výtvarné dílny v prostoru před skleníkem Fata Morgana.Výstavu motýlů můžete vidět od 19. dubna do 2. června 2024
Tropický skleník Fata Morgana hostí  přehlídku motýlů od 19. dubna 2024. Výstava potrvá šest týdnů, tedy až do 2. června- 2024. Vstupenky je možné zakoupit přímo v pokladnách, s ohledem na komfort návštěvníků však botanická zahrada doporučuje zakoupit vstupenky on-line, prostřednictvím e-shopu botanické zahrady už také proto, že přijdou levněji. Zkušenosti ukazují, že je dobré plánovat návštěvu v rozsahu celé otevírací doby, o víkendech je nutno počítat se zvýšeným zájmem, což při omezené kapacitě skleníku Fata Morgana vede k dlouhému čekání na vstup.

Skleník Fata Morgana je otevřený každý den mimo pondělí od 9 do 19 hodin. Pokud si chcete výstavu prohlédnout bez fronty  před skleníkem Fata Morgana, tak, jak radí pracovníce zahrady,  přijďte do Botanické zahrady ve všední den nejlépe odpoledne. Vyhnete se školním výpravám ve všední den a zástupům rodičů s dětmi o víkendu.

  TuristickeListy.cz rovněž napsaly ..

V botanické zahradě v Praze v Troji létají tisíce exotických motýlů. Zkrátka kouzlo proměny(Petr  Skála podle tiskové zprávy botanicka.cz    pro TuristickeListy.cz, foto: Petr Skála)

PF 2024

29.12.2023 11:15:15

Všem spolupracovníkům, čtenářům a dalším přátelům přeje v roce 2024 vše dobré, pevné zdraví a štěstí nebýt nikdy v nesprávnou dobu na nesprávném místě za redakci webu TuristickeListy.cz autor ...