Hurá do Národního technického muzea na výstavu HOT HOT HOT Sklo, keramiku a porcelán

Od 14. dubna 2022 se v Národním technickém muzeu koná výstava „HOT HOT HOT Sklo, keramika a porcelán od A po Z“, která představuje všechny podoby současného českého skla, keramiky a porcelánu. Na výstavě  se významně podílelo rovněž  Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Výstava totiž vznikla při příležitosti Mezinárodního roku skla a k 30. výročí Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR založené v roce 1990. Jejím cílem je tedy  ukázat, jak pestrá a mnohovrstevná je podstata současného českého „umění ohně“ od průmyslu po design, umění či výzkum.

Jak říkám ...

„Velice mne těší, že výstava věnovaná sklu, keramice a porcelánu, jejichž výroba má u nás dávnou tradici a má stále velký úspěch ve světě i v současnosti, se koná v Národním technickém muzeu v roce, který byl vyhlášen Organizací spojených národů mezinárodním rokem skla, a zároveň v roce, kdy Praha hostí generální konferenci ICOM a Národní technické muzeum se v srpnu tohoto roku stane jedním z center mezinárodního muzejního života. Výroba keramiky a skla na našem území má pradávnou tradici sahající až několik století před náš letopočet. Výroba porcelánu u nás začala teprve na konci 18. století. Přesto všechny tři oblasti, které výstava představuje, jsou svojí vysokou kvalitou a mimořádným uměleckým ztvárněním za posledních 30 let zcela srovnatelné. A o tom se nejlépe přesvědčíte na nové výstavě NTM,“ uvedl při setkání s novináři generální ředitel NTM Karel Ksandr.„Naším cílem bylo ukázat návštěvníkům, především laické veřejnosti, dnešní skutečný obraz českého sklářského a keramického průmyslu. Představit výrobky které jsou moderní, naplňují designové trendy a rostoucí funkční požadavky, a navíc jsou šetrné k životnímu prostředí. Chceme je tímto krokem znovu vyzvednout na světlo z dennodenní anonymity, aby si každý z nás připomněl, co sklo, keramika či porcelán přinášejí do našeho všedního života. Jak moc by nám chyběly, kdyby jich nebylo. Mým přáním je, aby si návštěvníci, až opustí tuto výstavu, znovu uvědomili, jak jsou tyto materiály a výrobky z nich jedinečné, úžasné a užitečné. A aby nás podpořili svým trvalým zájmem, neboť tradici českého skla a keramiky budeme dále rozvíjet. Je to naše poslání,“ vysvětlil význam expozice  Petr Mazzolini, prezident Asociace sklářského a keramického průmyslu.

„Realizace této výstavy je pro nás velkou ctí a zúročením dlouhodobé spolupráce s Asociací. Prokazuje se, že i státní sbírková instituce má i soukromé sféře co nabídnout a být  pro ni užitečným partnerem,“ dodala  Milada Valečková, ředitelka Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.Je dobré vědět, že výstava vůbec poprvé po roce 1989 společně prezentuje výrobce obalového, plochého, technického, užitkového a osvětlovacího skla, bižuterie, skleněných a minerálních vláken, užitkového porcelánu, užitkové a sanitární keramiky, odborné školy, umělce, dodavatele surovin a technologií v České republice. Na výstavě je k vidění výběr z toho všeho, co čeští výrobci, technici, technologové či designéři a umělci od roku 1990 dokázali vymyslet, zdokonalit, adaptovat, navrhnout a realizovat.


Na výstavě je prezentováno téměř 500 exponátů od více než 70 výrobců a zároveň   členů Asociace sklářského a keramického průmyslu České republiky včetně partnerských organizací České sklářské společnosti a Svazu výrobců skla a bižuterie. Kurátor  výstavního projektu Petr Nový, který je známým hlavním kurátorrm Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, na realizaci pražské výstavy  pracoval  po tři roky.

Výstavní  halu plné skla, keramiky a porcelánu naleznete ve druhém patře muzejní budovy v Praze na Letné, kterou naleznete na adrese  Kostelní 42, Praha 7.


A to není všechno. K výstavě, která  potrvá od 14. dubna 2022  do 2. října 2022, pořadatelé  připravili i doprovodný program. A tak třeba v neděli 1. května 2022 se uskuteční Den sklářů a keramiků, na kterém návštěvníci uvidí ukázky práce mistrů oboru, prezentace a prodej výrobků či si svoji zručnost vyzkouší v dílnách.


(Petr Skála pro Turistickelisty.cz s využitím tiskové zprávy NTM, foto: Petr Skála)

PF 2024

29.12.2023 11:15:15

Všem spolupracovníkům, čtenářům a dalším přátelům přeje v roce 2024 vše dobré, pevné zdraví a štěstí nebýt nikdy v nesprávnou dobu na nesprávném místě za redakci webu TuristickeListy.cz autor ...