Přesvědčte se o zázraku svaté Ludmily, když se sportovní Berounsko hodilo do gala

Beroun, Tetín, Svatý Jan pod skalou i Srbsko nachystaly pro poutníky a turisty všeho druhu nejen k 1100. výročí umučení Svaté Ludmily vynikající proměnu omšelého na zářící, zvoucí a nové.

Regionální představitelé prezentovali 3. června 2021 novinářům z cestovního ruchu, sdruženým v Asociaci Czech Travel Press, že takto kulaté a významné výročí pramáti Českého státu a zároveň světice lze oslavit nejen poutěmi a výstavami, ale i komplexní péčí o to, aby pamětihodná místa lákala turisty nejen v den D, ale i dlouho před ním i po té.

Zázrak číslo jedna: s přípravou se začalo včas a ne až na poslední chvíli, jak je v Česku zvykem.


Zázrak číslo dvě: z činovníků sálá zájem o věc, nikoliv o osobní propagaci či prospěch.


Beroun je město s relativně vyšším podílem mladých lidí. Má zdroje – a

Zázrak číslo tři: dává je do rozvoje města a místo pochybných osobních „pomníků“ buduje cyklostezky, infrastrukturu a vůbec to, co obyvatelům i návštěvníkům zpříjemní život. Sotva si vymyslíte činnost, pro kterou by tam nebyla příležitost, když pandemie dovolí: otevřené koupaliště i aquapark, školní hřiště nejen pro školáky, ale i veřejnost včetně  osvětlení pro večerní akce, sportcentrum Eden, kde je krom běžných míčových her možno hrát i indoorgolf, tenis či střílet z luku, dále zimní stadion, in-line dráha, skatepark, fitness a last but not least golfové hřiště s 18 jamkami na ploše 65 ha, samozřejmě vč. wellness centra a ubytování.

Nová cyklostezka z Berouna na Tetín

K výročí svaté Ludmily byla dokončena cyklostezka svaté Ludmily z Berouna na Tetín, odkud povede dále po pravém břehu Berounky do Srbska, zatímco na levém břehu je možno kochat se krásami kaňonu řeky bez významného převýšení po cyklostezce Po stopách českých králů. Pokud by někomu síly na kopec či delší jízdu nestačily, je tu projekt sdílených elektrokol Berounska o 15 nabíjecích terminálech v Berouně, Králově Dvoře, Hýskově a na Tetíně. Díky podpoře nadace Tipsport si navíc až do roku 2024 můžete kolo vypůjčit na 15 minut zdarma. Například k dojezdu na Tetín těch 15 minut stačí.

Berounské medvědy znáte z televizních Večerníčků  

A tajný tip pro ty, kdo to se sportem přeženou, nebo naopak, jejichž tělo trpí následky nicnedělání: v Berouně je nemocnice široko daleko vyhlášená kvalitou rehabilitační léčby. Zábavnější je ovšem vydat se cestou kolem nemocnice vzhůru na Městskou horu, kde je nejen rozhledna s pěkným výhledem na Berounsko, ale také známé medvědárium, kde tráví své dny „večerníčkoví“ medvídci Kuba a Matěj. Až na to, že jsou z nich pořádní velikáni, kteří o davy turistů nejeví valný zájem. Takže se vyplatí vzbudit v sobě sportovního ducha a přijít někdy po sedmé ráno, kdy jsou medvědi nejčilejší.

Pro informace za Pražskou branu

Podrobnosti o všech berounských atraktivitách a aktivitách dostanete v informačním středisku kousek za Pražskou branou, hned vedle radnice. Ta, i když má středověké základy, není kvůli přestavbám a přístavbám až tak pozoruhodná vnější architekturou, ale jinou raritou: poctivost radních i úředníků hlídá Klepáček. Duch poctivého občana, který se raději nechal umučit, než by prozradil dobyvatelům, kde je ukryt městský poklad. Poklad se dodnes nenašel, ale když se najde osoba, která „odkloní“ městské peníze, pronásleduje ji Klepáček neustálým klepáním. Jeden takový úředník, který zašantročené peníze prohrál v kartách, a tak je nemohl vrátit, se nakonec sám oběsil. Na témže, Husově, náměstí můžete navštívit v Jenštejnském domě Muzeum Českého krasu s expozicemi živé přírody a jeskyní Českého krasu, zbraní z 18. a 19. století, z dějin řemesel a s venkovní expozicí Geopark Barrandien. Doporučit lze i Muzeum keramiky, malé, ale nadupané. Je tam i oblíbená keramická dílna, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet svou zručnost a kreativitu.

Tetín nemíjejte

Novináři jdoucí po stopách svaté Ludmily navštívili dále Tetín, kde přípravy na výroční pouť začátkem června finišovaly. Již druhým rokem je otevřeno Tetínské muzeum, rybník zrekonstruován, opravy kostelů se dokončují. Mše bude na volné ploše za fotbalovým hřištěm, u kterého je už dnes několik stání pro karavany;  těch samozřejmě přibude, jakkoliv pro všechny očekávané poutníky to stačit nemůže. Pro následné turisty se ale budou hodit – vždyť Tetín je obklopen chráněnými územími Českého krasu včetně rezervace Koda. A pak se vydat cestou dolů do Srbska, kde je možno počkat na vlak do Berouna nebo do Prahy, ale ještě lépe přejít po lávce Berounku a u hotelu a restaurace U Berounky si krom eventuálního občerstvení povšimnout vodočtu s rekordními záznamy hladiny řeky při povodních (ta z r. 2002 byla až druhá nejvyšší), sjet odsud řeku na lodi nebo se vydat pěšky proti proudu k místnímu horolezeckému ráji a dále po žluté značce až do Svatého Jana pod skalou. Tam také renovují, a sice bývalý klášter, dnes je tam Vyšší odborná škola pedagogická -Svatojánská kolej. Kostel a jeskyně svatého Ivana jsou přístupné stejně jako vydatný pramen – a také Svatojánské muzeum, kterým zasvěceně provede zástupce Svatojánské společnosti a emeritní starosta Jiří Ševčík.

 


    Ve spolupráci s Českou asociací  novinářů a publicistů cestovního ruchu  

(Eva Mráčková, Czech Travel Press,Turistické.Listy.cz,  Středočeské novinky.cz, foto: Eva Mráčková)

PF 2024

29.12.2023 11:15:15

Všem spolupracovníkům, čtenářům a dalším přátelům přeje v roce 2024 vše dobré, pevné zdraví a štěstí nebýt nikdy v nesprávnou dobu na nesprávném místě za redakci webu TuristickeListy.cz autor ...