Spejbl a Hurvínek budou cestovat mezi Brnem a Prahou s Prodanou nevěstou

Divadlo Spejbla a Hurvínka (S + H) v nové sezoně nabídne malým divákům koprodukční projekt s Janáčkovou operou Národního divadla Brno s názvem Hurvínek prodává nevěstu. Představení přibliží  tvorbu Bedřicha Smetany dětem bude mít premiéru 24. listopadu 2023 v brněnském divadle Reduta, pražská premiéra se uskuteční 16. března 2024 už doma  v Divadle S + H. V listopadu 2023 divadlo uvede nové představení Hurvínkovo moře snění, určené děte, které se narodily ve třetím desetiletím tohoto století, tedy  od jednoho do tří let. Posledním titulem sezony 2023/2024 bude na jaře inscenace, která vzniká v dílně uměleckého ředitele Laterny magiky Radima Vizváryho.

V inscenaci Hurvínek prodává nevěstu budou mít podle tvůrců diváci možnost setkání s klasickou operou Prodaná nevěsta v zábavné formě s postavami z opery, v nichž se představí sólisté Janáčkovy opery Jana Šrejma Kačírková, Pavla Vykopalová, Jan Šťáva a další.


  Jak říkám  ...


"Komická opera by měla být zábavná, členové Janáčkovy opery mezi sebe pozvali ty nejlepší možné průvodce. V novém rodinném představení do světa Prodané nevěsty a opery zavedou slavné loutkové postavičky Spejbl, Hurvínek s Máničkou a pes Žeryk," uvedla ve středu 11. října 2023 při prezentaci nové sezóny ředitelka Divadla S + H Denisa Kirschnerová.


Autorkou projektu je Patricie Částková, hudebního nastudování se ujme Ondrej Olos a režie Hana Mikolášková.

Po úspěchu představení Žeryčku, HOP! uvede autorka a režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová v  divadle novinku Hurvínkovo moře snění. Posledním titulem sezony 2023/2024 bude na jaře zatím bezejmenná hra Radima Vizváryho.


  Jak říkám  ..."Připravujeme rodinnou inscenaci pro diváky od čtyř let, ve kterém bude Hurvínek hledat cestu ke svému vnitřnímu hlasu," sdělil umělecký ředitel Divadla S + H David Janošek.

Součástí prezentace novinek nové sezóny  byl také křest reedice vinylového alba Hurvínkova strašidýlka z roku 1978.  Nahrávka Hurvínkova strašidýlka přivádí Spejbla a Hurvínka do středověké Prahy, kterou je provádí kouzelník Žito. Na cestě se potkávají s bezhlavým rytířem, čertem, vodníkem a dalšími strašidly, z nichž většinu namluvil František Filipovský.Pokud to nevíte, tak Divadlo Spejbla a Hurvínka bylo založeno v roce 1930 v Plzni. Předtím autor prvních loutek Josef Skupa působil pouze na amatérské scéně.  Divadlo se časem rozšířilo o tři další postavy, Máničku, bábinku a psa Žeryka a vystřídalo se u nich několik hlasů a autorů. Divadelní soubor za dobu své existence se také hodně nacestoval. Postavičky Spejbla a Hurvínka se představily ve 34 zemích, kde dřevění hrdinové prken, která znamenají svět, hovořili jazyky tamějších malých diváků.  Prostě to jsou dodnes nestarnoucí cestovatelé a tak proto si o nich čtete na webu TuristickeListy.cz.


(Petr Skála pro TuristickéListy.cz, foto: Petr Skála)


PF 2024

29.12.2023 11:15:15

Všem spolupracovníkům, čtenářům a dalším přátelům přeje v roce 2024 vše dobré, pevné zdraví a štěstí nebýt nikdy v nesprávnou dobu na nesprávném místě za redakci webu TuristickeListy.cz autor ...