Unikátní publikaci Chaty Klubu českých a československých turistů pokřtil i šéf Senátu Vystrčil Miloš

Emeritní předseda Klubu českých turistů Jan Havelka je uznávaným  kronikářem Klubu a specialista na jeho chaty, o kterých ví v Česku ze všech jeho obyvatel nejvíce.

Z nápadu psát o chatách Klubu českých turistů v časopisu Turista pravidelně vycházející seriál se po desítkách vydaných pokračování zrodil další nápad, vydat ten seriál knižně. Tak se zrodila kniha, která vyšla v roce 2019.

Chaty Klubu českých a československých turistů 1. díl

Od té doby uplynuly tři desítky měsíců a je tu další knižní pokračování.

Ing. Jan Havelka, autor seriálu Chaty KČT totiž připravil ve spolupráci s týmem redakce časopisu Turista 2. díl knihy, která pokračuje v představování chat KČT a KSČT. Ve 2. dílu knihy je popsáno celkem 38 chat, které byly uvedeny do provozu v období 1929 až 1938.

Jak říkám...

"Popis každé chaty je doplněn fotografiemi z různého období jejich historie, mnohé z historických fotografií nebo náčrtů či projekčních plánů jsou významně unikátní.  Dodnes existující chaty jsou zachyceny také  na aktuálních fotografiích. V knize jsou nejspíše poprvé u nás doma souborně představeny chaty KSČT vybudované na území Slovenské republiky i na Podkarpatské Rusi. Součástí knihy jsou i kapitoly věnované pozemkům KČSMT, nerealizovaným projektům chat, noclehárnám KČST pro mládež i stanicím KČST," řekl krátce o své knize při jejím křtu její autor Jan Havelka.

Slavnostní křest unikátní publikace proběhl dokonce za přítomnosti druhého nejvyššího ústavního činitele v zemi předsedy Senátu Miloše  Vystrčila v úterý 14. června 2022 v jednom  paláci v centru Prahy na Malé Straně,  kam předseda přišel, jak sám poznamenal, jako správný turista pěšky. Kniha Chaty Klubu českých a československých turistů 2. díl  je o cestování, ale lze ji považovat tak trochu i za cestopis a nakonec proč ne i za průvodce. Publikace  má  320 stran a vydalo ji  nakladatelství ALPY v roce 2022 vázanou a v českém jazyce.

Klub českých turistů existuje 134 let a jeho členové se mohou pyšnit desítkytisícihlavou členskou základnou, značenými turistickými cestami a desítkami chat. Každá z těch chat má svůj příběh a  vypravěčem těch příběhů je právě  Ing. Jan Havelka ctící přesnost a mající smysl pro podrobnosti. 
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.
(Petr Skála pro Sportovnilisty.cz a Turistickelisty.cz, foto: Petr Skála)

PF 2024

29.12.2023 11:15:15

Všem spolupracovníkům, čtenářům a dalším přátelům přeje v roce 2024 vše dobré, pevné zdraví a štěstí nebýt nikdy v nesprávnou dobu na nesprávném místě za redakci webu TuristickeListy.cz autor ...