V Jablonci nad Nisou v Muzeu skla a bižuterie je Svět zázraků. Nejmenším exponátem je slon

Moře, parník nebo mrakodrap – i to nabízí nová stálá expozice vánočních ozdob jabloneckého Muzea skla a bižuterie. Více než tři tisícovky se jich vešly do atraktivní instalace designéra Jakuba Berdycha Karpelise.

„Svět zázraků“ bude návštěvníkům otevřen sice až v neděli 26. června 2022, ale vše důležité zjistit a fotografie pořídit bylo možné novinářům, fotografům a kameramanům  přímo v nové expozici muzea v  Jablonci nad Nisou ve čtvrtek 23. června 2022.

TuristickéListy.cz byly na místě děje ...
Vedle dosavadních expozic skla a bižuterie tak jablonecké muzeum nabídízí  další výběr ze svého bohatého sbírkového fondu, který je unikátní i ve světovém měřítku. Více než patnáct tisíc skleněných vánočních ozdob tvoří totiž největší veřejnou sbírku na světě. Většinu z nich tvoří dar firmy Jablonex, která v roce 2008 muzeu přenechala celou vzorkovnu foukaných, bohatě dekorovaných unikátů. Sbírka je průběžně aktivně doplňována, její součástí je také současná produkce nebo historické ozdoby z počátku 20. století, zejména z období první republiky (včetně daru potomků rodiny výrobce Václava Bergera z Bílé Třemešné), nebo z let socialismu.

Scénografii expozice muzeum zadalo, na základě předchozích zkušeností s jinými výstavními projekty, Jakubu Berdychu Karpelisovi z pražského QUBUS DESIGN STUDIA.

Jak říkám ...

„Jakub je známý svými nápaditými a neotřelými realizacemi ať již v designu, volném umění či instalacích. Zadanému tématu vždy dokáže dodat neopakovatelnou přidanou hodnotu,“ doplnil hlavní kurátor muzea Petr Nový.

„Návštěvník se při prohlídce může jen nechat unášet pestrostí tvarů a dekorů, nebo sledovat symbolický příběh cesty české ozdoby na jejich nejdůležitější zámořský trh v USA. Proto jsou nainstalovány do podoby pestrých mořských vln, nechybí zaoceánský parník či mrakodrapy,“ řekla kurátorka sbírky a spoluautorka scénáře Dagmar Havlíčková, která nám ukázala největší výstavní předmět 67 cm vysokou skleněnou špičku.Naopak nejmenším exponátem je čtyři a půl centimetru velký vlastně malý  skleněný slon, který nám rovněž ukázala Dagmar Havlíčková.Jak říkám ...

„Záměrem vedení muzea nebylo připravit běžnou muzejní stálou expozici, ale především nabídnout neopakovatelný emocionální zážitek. Věříme, že expozice Svět zázraků (anglicky World of Wonders) bude velkým lákadlem a dojem návštěvníků bude jednoduše WoW! Jinak ten anlický název výstavy byl u této expozice vymyšlený dříve než ten český,“ uvedla ředitelka muzea Milada Valečková, kterou na obrázku mezi účastníky prezentace nové expozice poznáte, podle bílého trička, které má na sobě.Přímo v expozici najdou jen základní data, podrobnosti pak si mohou vyhledat v muzejním audioprůvodci, který je nabízen v 5 jazykových mutacích, nebo v publikaci k rozsáhlé muzejní sbírce.

„Otevření expozice je zakončením dlouhodobého cíle jabloneckého muzea. Již v roce 2013 vznikl první ideový záměr muzejní přístavby s touto stálou expozicí. Samotnou budovu tzv. „krystalu“, která byla oceněna titulem „Stavba roku 2020“, otevřeli 20. června 2020, z důvodu platných restrikcí bez velké slávy. Svět zázraků, plný českých skleněných vánočních ozdob, se tedy veřejnosti zpřístupní téměř přesně po dvou letech, a to v neděli 26. června 2022. Znamená to dovršení téměř desetiletého snu celého vedení našeho muzea. Všem, kdo nám na té dlouhé cestě pomáhali k úspěchu, zejména nadšenému kolektivu zaměstnanců muzea  upřímně děkuji, za jejich práci a pomoc. Není bez zajímavosti, že všichni, kdo přímo pracovali na expozici, byli v tu dobu rozpoznatelní, neboť na rukou, ale i na obličeji měli zachyceny třpytivé částečky od posypu vánočních ozdob,“ dodala ředitelka muzea Valečková.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou je jediné na světě!(Petr Skála podle tiskové zprávy pro Turistickélisty.cz, foto: Petr Skála)

PF 2024

29.12.2023 11:15:15

Všem spolupracovníkům, čtenářům a dalším přátelům přeje v roce 2024 vše dobré, pevné zdraví a štěstí nebýt nikdy v nesprávnou dobu na nesprávném místě za redakci webu TuristickeListy.cz autor ...