Historické kočárky na zámku Vsetín

Až přiletí čáp. Tak zní název výstavy historických kočárků, která odstartovala první červnové úterý na zámku Vsetín. K vidění je pět desítek unikátních exponátu z let 1880 až 1980, které Muzeum regionu Valašsko získalo ze soukromé sbírky Miloslavy Šormové z Roztok u Prahy.

Muzeum zakoupilo sbírku kočárků v roce 2016. Jako první ji v rámci ucelené výstavy „Až přiletí čáp“ viděli návštěvníci zámku Kinských ve Valašském Meziříčí a následně i zámku Lešná u Valašského Meziříčí. Krom toho také putovala po výstavních síních v různých místech republiky. Teď se po čase vrací zase zpátky na Valašsko. Od úterý 2. června jí můžete vidět ve vsetínském zámku.

Ilustrační foto

Autorka výstavy Ivana Spitzer Ostřanská vybrala pro výstavu kolem 50 dětských i loutkových kočárků, jež se vyráběly v rozmezí let 1880 až 1980.„Díky tomu lze nahlédnout do stoletého vývoje dětských kočárků i jejich věrných replik pro panenky, takzvaných loutkových kočárků. Přijďte si prohlédnout, jak se měnila kočárková móda a jaké materiály, provedení či design byly typické pro různá období,“ pozvala kurátorka výstavy Olga Méhešová (na snímku).

K nejcennějším exponátům patří loutkový kočárek světoznámé značky Silver Cross. Luxusní výrobky této anglické firmy bývají označovány za „Rolls-Royce“ mezi kočárky. Ke sběratelsky vyhledávaným kouskům náleží také kočárky z 30. let 20. století, ovlivněné módní vlnou automobilismu. „Generace z padesátých let bude jistě pohlížet s jistou nostalgií na tehdy nejžádanější typy kočárků, jako byla kukaň či osmipérák. Kočárky svého dětství ale ve výstavě najdetřeba i generace Husákových dětí,“ doplnila Méhešová.

Krom této sondy do historie dětských kočárků můžete na vsetínském výstavu vidět další novou výstavu Asanace města Vsetína, která dokumentuje proces, během něhož v minulém století vyrostlo z malého městečka moderní průmyslové centrum Valašska. Ještě do středy 10. června si můžete prohlédnout i prodlouženou výstavu Dušan Cendelín: Matrice dřevořezu. Tu pak od úterý 16. června vystřídá výstava astronomických fotografií nazvaná Krásy noční oblohy. Na vsetínském zámku lze jinak navštívit také stálou expozici o Valašsku, vyhlídku na věži či Templářský sklípek s rytířskou hernou.

Turistickelisty.cz informoval Jiří Koňařík, Muzeum regionu Valašsko, p. o.

(lh,turistickelisty.cz,foto Muzeum regionu Valašsko)


PF 2024

29.12.2023 11:15:15

Všem spolupracovníkům, čtenářům a dalším přátelům přeje v roce 2024 vše dobré, pevné zdraví a štěstí nebýt nikdy v nesprávnou dobu na nesprávném místě za redakci webu TuristickeListy.cz autor ...