Sezóna na památkách v Moravskoslezském kraji se rozjíždí

Památkové objekty v Moravskoslezském kraji ve správě Národního památkového ústavu se po nucené dvouměsíční přestávce pomalu dostávají na stejná čísla návštěvnosti jako v červenci v loňském roce. Protiepidemická opatření, která od července platí v souvislosti s onemocněním covid - 19 už jen v některých částech Moravskoslezského kraje nemají vliv na provoz a návštěvnost památek spravovaných NPÚ. Na všech památkách mají návštěvníci možnost použít dezinfekci. Použití ochranných prostředků na ústa a nos je na dobrovolnosti. Novinkou letošního roku je možnost zakoupení vstupenek online z pohodlí domova.

Návštěvnost na zámku v Hradci nad Moravicí, jehož zámecký areál byl otevřen 11. 5. a celý zámek pak 25. 5. 2020 se již v červnu pomalu a postupně zvedala. V průběhu července je návštěvnost srovnatelná s loňským rokem. Původní gotický hrad založený ve 13. století Přemyslem Otakarem II., který byl posléze přestavěn na renesanční a poté na barokní zámek, upoutá rozsáhlým parkem a komplexem památkových budov, kam patří Bílá věž, Bílý zámek a Červený zámek.

K vidění je zde do konce sezóny jedinečný cyklus grafik Francisca Goyi. Jde o kolekci 80 grafických listů opatřených vlastním komentářem autora. A ve vedlejším sále se nachází výstava avantgardního fotografa Man Raye. A když vystoupáte 83 schodů na Hodinovou věž, budete mít zámek a jeho areál jako na dlani. Z nejbližších akcí připomeneme divadelní představení Strašidlo cantervillské, které se bude na zámku konat 16. 7. 2020 od 21 hodin nebo vystoupení spolku historického šermu a tance Rytířů Svatého Grálu 1.–2. srpna 2020.

Zámek Raduň

Zámek Raduň si v letošním roce připomíná sedmisetleté výročí od založení. Oslavě je věnován kulturně-historický festival, který nabízí nejrůznější akce, koncerty, výstavy. Provede nás sedmi staletími hudby i dějinami umění aranžování květin, degustací vín i historických jídel, prostě širokou škálou zážitků. Nejbližší akcí je Degustace vín na zámeckém nádvoří, která se koná 27. července 2020 a bude probíhat nejen na romantickém nádvoří, ale i na horních terasách hradeb. Akce je pořádána v rámci večerů s Hradeckým slunovratem. V srpnu (15. 8.2020) se můžete těšit na Dožínkovou slavnost. Uvidíte nejen rituál předávání dožínkového věnce hraběnce Luise, ale i ukázky historických předmětů a strojů používaných při sklizni. Vyzkoušet si můžete vázání snopů i povřísel či jízdu na slavnostním voze. Chybět nebude ani hudba a tanec a dožínkové koláče.

Důl Michal v Ostravě, kde po ukončení těžby v roce 1994 zůstal zachován komplex povrchových budov z let 1912–1915 má otevřeno denně a prohlídky probíhají v časech 9, 11, 13, 15 a v 17 hodin. Tři návštěvnické okruhy zahrnují expozice v administrativní budově, těžní budovu, strojovnu s původními elektrickými stroji a dalšími zajímavostmi. Důl Michal nabízí i výstavy, překvapující je expozice Okeán pseudo nebezpečenství rebelujícího malíře Neuruppina. A zhlédnout zde můžete i výstavu Václava Buchtelíka Pod doutnajícím nebem roztrhal jsem kůže knih nebo výstavu Veroniky Mokrošové Vizuální šum.

Zámek Janovice u Rýmařova

Zámek Janovice u Rýmařova převzal do své správy Národní památkový ústav v loňském roce. Prohlídkový okruh, který je otevřen v prázdninové měsíce od úterý do neděle, nabízí i výstavu Svět „janovických“ Harrachů. Ta vás zavede k nejvýznamnějším majitelům zámku hraběcí rodině Harrachů, která sídlo vlastnila od roku 1721. I na Janovicích jsou pro návštěvníky připraveny prázdninové akce, např. v sobotu 18. 7. jsou to mimořádné večerní prohlídky zámeckých interiérů a v srpnu se můžete těšit na letní kino (21.8.) nebo Hradozámeckou noc (29.8.).


Turistickelisty.cz informovala Mgr. Dagmar Šnajdarová, pracovník PR  NPÚ ÚPS Kroměříž

(lh,turistickelisty.cz,foto NPÚ)

PF 2024

29.12.2023 11:15:15

Všem spolupracovníkům, čtenářům a dalším přátelům přeje v roce 2024 vše dobré, pevné zdraví a štěstí nebýt nikdy v nesprávnou dobu na nesprávném místě za redakci webu TuristickeListy.cz autor ...