Krištof Kintera na Krásném Dvoře

[ title]
Od 30. března do 30. září tohoto roku bude na čestném dvoře zámku Krásný Dvůr k vidění objekt Disappearing (Mizení) od Krištofa Kintery. Dílo současného výrazného českého umělce v kontrastu s historickým prostředím venkovského barokního zámku nelze minout bez povšimnutí.

Socha Disappearing (Mizení) evokuje podobu zmenšené zasněžené hory či kupy sněhu na ulici. Krištof Kintera tak jednoduchým způsobem transformuje klasickou sochu do objektu, který znázorňuje postupnou změnu skupenství (tajícího sněhu) a navíc vše doplňuje o odkaz na městskou estetiku. V soše se město objevuje v symbolické podobě posypové soli a štěrku, které jsou promíchány se sněhem v ulicích. Právě překážející, šedé hromady sněhu, jež zanechávají jen matnou vzpomínku na pohádkově zasněžené ulice, byly Kinterovi zdrojem inspirace pro toto konkrétní dílo.

Socha Disappearing (Mizení)

Objekt byl již vystaven v loňském roce před Domem umění v Brně a také na rozsáhlé výstavě Krištofa Kintery Nervous Trees v Galerii Rudolfinum v Praze, která se stala divácky nejúspěšnější výstavou českého žijícího umělce u nás.

Krištof Kintera (*1973) patří k nejznámějším současným českým umělcům pracujícím v různých médiích. Ve své tvorbě propojuje výtvarné umění, performance a divadelní scénografii. Jeho pohyblivá díla si získala velkou oblibu nejen svým mechanicky náročným provedením, ale i hravostí a vtipem. V nedávné době vystavoval také v GHMP v Městské knihovně v Praze (2012), v Tinguely Museu v Bazileji (2014) a v Kunsthalle v Rotterdamu (2015).

„Zámek Krásný Dvůr, kulturní památka a její prostředí nám připomíná časy minulé. Tento objekt moderního umění symbolizuje dobu současnou, která nemá ambice vytvářet památky, jen reaguje na to, co je tady a teď, odráží současnost a v současnosti i mizí. Zůstává jen vzpomínka. Toto setkání dvou světů v lidech probouzí různé emoce, nutí vás přemýšlet anebo se alespoň pousmát. Jsem moc ráda, že se tento projekt podařilo zrealizovat,“ uvedla k instalaci objektu kastelánka Michaela Hofmanová.

Projekt umístění sochy v objektu zámku Krásný Dvůr je iniciativou Platformy Máš umělecké střevo? Tato vzdělávací platforma se zaměřuje na současné výtvarné umění. Od roku 2009 každoročně pořádá mezinárodní stejnojmennou přehlídku projektů studentů středních škol.

Podle webu NPÚ

(lh,turistickelisty.cz,foto NPÚ)
Začátek prázdnin na Roštejně

Začátek prázdnin na Roštejně

4.7.2020 08:00:00

Letní prázdniny budou na hradě Roštejn nedaleko Telče plné kulturních zážitků, v první polovině července především ve formě divadelních prohlídek a představení. K dispozici budou návštěvníkům rov...